Музеят на Възраждането във Варна представя колекция от 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Ценните носии са от района на Елховско, Ивайловградско, както и места, които в наши дни са в пределите на Гърция – гр. Гюмюрджина, гр. Софлу, гр. Дедеагач, с. Доган Хисар – местата, където е живял и развивал революционната си дейност Капитан Петко войвода (6.12.1844 – 7.02.1900г.), посветил живота си на свободата на потиснатите в рамките на Османската империя.
Облеклата в изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" принадлежат към колекция, събрана от екипа на популярния в края на 20-ти век 12-сериен български игрален телевизионен филм "Капитан Петко войвода". При заснемането на екранната история на войводата, са използвани над 300 елемента от носии и аксесоари, като всички те са изработени най-вероятно през XIX в. Филмът "Капитан Петко войвода" е заснет от кинооператора Димо Коларов, който е родом от Попово и след края на снимките дава идеята носиите да бъдат дарени на Дружеството на тракийските българи в с. Светлен, Поповско. Впоследствие са предадени на Историческия музей в Попово, където има условия за поддържането и запазването им.
Експозицията "От Киноцентъра до музейната витрина" може да бъде разгледана до 7 март в морската ни столица.
Снимки: museumvarna.com, БТА- архивКаква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..
Електронна образователна платформа, разработена от учени в Кирило-Методиевския научен център към Българската академия на науките, улеснява навлизането на..