Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 15 февруари 2025 г.

На 15 февруари, Българската православна църква възпоменава свети апостол Онисим, преподобни Евсевий, пустинник Сирийски и преподобни Пафнутий.

Когато светите апостоли проповядвали Евангелието, Филимон – богат и знатен човек от Фригия, област в Мала Азия, повярвал в Христос и по-късно бил причислен към седемдесетте апостоли. Още до обръщането си, имал роб на име Онисим, който се провинил в нещо, побоял се от наказание и избягал от своя господар в Рим. По това време там проповядвал св. апостол Павел. Когато апостолът бил подложен на гонения и заточения, Онисим не се отделил от него, приел св. Кръщение и продължавал усърдно да му служи.

Апостол Павел обикнал Онисим и желаел завинаги да го задържи при себе си, но сметнал, че няма право да го остави, без волята на господаря му. Изпратил Онисима с писмо, в което молел Филимон да прости и милостиво да приеме своя роб като брат в Христа. Това писмо - Послание до Филимон – е поместено в Новия Завет на Светата Библия. Онисим получил свобода и сам той станал апостол на Евангелието. Впоследствие станал епископ и много се грижел за духовния живот на своето паство. Бил пратен на заточение в Путеол, където продължил да проповядва Христовото учение.

Загинал мъченически за вярата около 109 г.


За преподобни Евсевий, пустинник Сирийски се знае само, че отначало той постъпил в манастир, след това излязъл от обителта и се изкачил на върха на планина, близо до която е разположено селището Асиха. Построил си ограда от недялани камъни и останал да живее там, като се предал на строго подвижничество и се хранел оскъдно с грах и бобови растения.

Като пренебрегвал телесната немощ, преподобният живял така строго до най-дълбока старост. Целият бил съсухрен, но понасял мъжествено всяка несгода. 

Въпреки стремежа да се отдалечи от света, славата му се разнесла. Множество хора започнали да идват при него, но за да не се изкушава от хорското признание, той избягал в близкия манастир. Там си построил до стената му неголяма ограда и продължил подвизите си. Постът на преподобния бил толкова строг, че през седемте седмици на великия пост той изяждал само 15 смокини.

Водейки такъв строг подвижнически живот, преподобни Евсевий живял повече от 90 години и след тежка болест се преставил в Господа. 

В същия ден празнуваме паметта на преподобния Пафнутий, който извършил много благодеяния за бедните, раздал богатството си и прекарал старините си в манастирската килия на блаженопочиналата си единствена дъщеря Евросиния.

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 27 януари 2025 г.

На 27 януари Православната църква чества Пренасяне мощите на св. Йоан Златоуст. Св. Йоан Златоуст (349- 407) е един от най-значимите проповедници и богослови в историята на Православната църква, заради което получава прозвището „Златоуст“...

публикувано на 27.01.25 в 06:00

Опозицията предлагща Комисията за досиетата да стане Институт за национална памет

Законопроект за трансформиране на Комисията за досиетата в Институт за национална памет ще внесе коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България". Това съобщи пред БНР депутатът Ивайло Мирчев от парламентарната група. Инициативата е..

публикувано на 26.01.25 в 13:13

Останки от римски военни съоръжения от I век дават нови сведения за живота край Лом

Археологически разкопки в квартал Калето на крайдунавския град Лом разкриха останки от римски отбранителни съоръжения, датирани от I век след Христа. Разкопките, ръководени от гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей..

публикувано на 26.01.25 в 07:15