Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Охрид осъдиха побойниците на Християн Пендиков на 8 месеца затвор

Християн Пендиков
Снимка: БГНЕС

Двамата македонски граждани които нападнаха и пребиха в Охрид македонския българин Християн Пендиков получиха присъди от 8 месеца затвор. Съдът в Охрид отхвърли утежняващото вината обстоятелство, че мотивът за престъплението е на етническа основа.

Българското дружество "Балкански мост" в Битоля заяви, че съдията не се е съобразил със закона и е отсъдил твърде малки присъди на обвиняемите, предаде БГНЕС.

Пендиков, който бе секретар на репресираното от македонските власти българско сдружение "Цар Борис III" беше пребит жестоко на 19 януари 2023 г. в Охрид, навръх Богоявление, от лицата Илия Спасески и Борче Ангелов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български кукери ще шестват из украинския Болград

Древният български обичай "Кукери" ще бъде представен на 15 февруари по време на пъстрия празник на народните традиции "Трифон Зарезан" в населения основно с етнически българи Болград в Украйна. Това съобщава сайтът Bessarabia.ua. Празникът на..

публикувано на 11.02.25 в 17:21

Барабанистът Иван Димов отваря дома си край Цюрих за артисти от България

"Животът на музиканта е много хубав, ако успяваш да го живееш както искаш и с музиката, която искаш, а не с тази, която пазарът ти налага" – вярва барабанистът Иван Димов. Музикалната му кариера е свързана с две емблематични български групи, създадени..

публикувано на 07.02.25 в 12:45
 Цариброд

"Шопската нация" като българска етнографска група и сръбска "диагноза"

В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..

публикувано на 06.02.25 в 14:45