На 10 март Православната църква чества паметта на светите мъченици Кодрат Никомидийски и Галина, загинали мъченически за Христа, заедно с други християни, пострадали в Никомидия и Коринт през III век.
В царуването на император Деций Траян (249–251 г.) било предприето гонение против християнската вяра. Много християни били доведени в гр. Коринт и там били затворени в тъмница. Съдебните власти очаквали чиновника, когото императорът трябвало да изпрати за съденето на християните. Страх обзел никомидийските християни.
Едни бягали в планини и пустини, но други със спокойствие очаквали и мъчения, и смърт.
Между тия последните бил един млад християнин на име Кодрат, човек от знатен род, богат и уважаван от всички. Когато пратеният от императора съдия Парений пристигнал да съди християните, Кодрат сам отишъл при него, за да защити братята си християни. След много увещания, мъчения и тъмница довели при св. Кодрат тълпа християни, отстъпили от вярата. Той ги призовал да се молят на Бога с покайни сълзи и забравяйки за своите страдания започнал да се моли за тях. Вдъхновени от неговата молитва, отреклите се християни се изпълнили с искрено покаяние и молитвено усърдие. Накрая чули ангелски гласове и били озарени от чудна светлина. На следващия ден, след като отказали да принесат жертва на идолите, приели мъченическата смърт. Парений повел със себе си Кодрат и в другите градове, където съдел и измъчвал християни. През цялото време по пътя продължавал да изтезава Кодрат и като стигнал до Кесария, го измъчвал пред целия народ. Там множество християни смело обявили вярата си в Христа. Сред тях били и Саторин и Руфин, които умрели мъченически за нея. В Кесария бил посечен след дълги мъчения св. Кодрат.
В този ден честваме и света мъченица Галина, която пострадала в Коринт през 258 година, заедно със свети мъченик Леонид и светите мъченици Хориса, Никия, Калиса (Калида), Нунехия, Василиса и Теодора. Те били хвърлени в морето, но не се удавили, а вървели по водата като по сухо и пеели духовни песнопения. Тогава мъчителите ги настигнали с кораб, окачили камъни на вратовете им и ги удавили.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Българската православна църква отбеляза 72 години от възстановяването на Българската патриаршия с тържествена света литургия в Патриаршеския катедрален храм-паметник "Св. Александър Невски". След падането на Второто българско царство под..
Днес, 10 май, честваме годишнината от възстановяването на Българската патриаршия , чието съществуване е прекратено в края на ХІV век, при падането на България под петвековно турско робство. Още през възрожденската епоха българските..
На 9 май отбелязваме Пренасяне мощите на един от най-почитаните християнски светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец. На тази дата възпоменаваме и Събор на св. Новоселски мъченици. Това са светите свещеномъченици,..
На 13 май честваме паметта на св. мъченица Гликерия девица и свети мъченик Лаодикий. Света Гликерия била с благороднически..
На 12 май Православната църква отбелязва паметта на св. Епифаний, епископ Кипърски и на св. Герман, патриарх Константинополски...