Белослав е малък град, разположен на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно тук, на скромния градски пристан, е закотвена единствената запазена българска подводница – "Слава". Плавателният съд отдавна вече не пори дълбините на Черно море и днес е превърнат в един от най-атрактивните музеи в България.
Посетителите могат да се запознаят с историята на подводницата, която всъщност е била произведена в Съветския съюз през 1959 г. През 1985 г. , тя е предоставена от СССР на Българския военноморски флот с името "Ленински комсомол",но в началото на 90-те на 20-ти век е преименувана на "Слава". След присъединяването на България в НАТО, плавателният съд участва в съвместни учения със съюзниците ни, но по-късно е изоставен и потъва в забрава. "Имахме ясна цел – последната българска подводница да не последва съдбата на останалите, които бяха нарязани за метал", казва Данчо Калчев, стопанин на музея "Слава" и собственик на разположената в съседство фабрика за стъкло. През 2018 г., неговото семейство, заедно с фондация "Белославско стъкло" се включва в инициативата на Съюза на българските подводничари за реставрация на плавателния съд. Две години по-късно подводницата тържествено отваря врати като музей и посреща първите си посетители.
Докато си провираме път през клаустрофобичните коридори, разбираме какво означава да живееш в желязна дисциплина, да делиш въздуха с още 60 души и да нямаш право на грешка. "Това не е филм – тук всичко е истинско", подчертава Калчев.Според някои източници, подводницата е участвала под съветски флаг по време на Карибската криза през 1962 г. Но след като е предадена на българските Военноморски сили през 1985 г., "Слава" оперира изцяло в Черно море.
"Няма българска подводница, която да е излизала от Черно море. Функциите на българските подводници са били да защитават бреговете на родината. Те са на първа линия – първите, които посрещат противниковите кораби. Това е съоръжение за унищожаване на противника.И трябва да се знае, че между 1916 и 1918 година България е една от десетте държави в света, която е имала подводен флот. За съжаление, към днешна дата нямаме нито една действаща подводница" – заключава Данчо Калчев.
Вижте още :
Снимки: Венета Николова
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица , който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време, когато вярващите си припомнят събитията, свързани с Възкресение Христово и споделят радостта, която..
На 23 април тази година Църквата отбелязва Светла сряда На този ден си припомняме свидетелството на св. Йоан Кръстител за Христос пред неговите ученици. Апостолите Андрей и Йоан били толкова впечатлени от това свидетелство, че..
Пастир на душата, свещеник на всички с открити сърца, съвременен пророк – някои от определенията, с които папа Франциск остава в душите на хората без значение от принадлежност, изповедание, вяра. През 2019 г. той посети България, избирайки визитата му..
Днес, 10 май, честваме годишнината от възстановяването на Българската патриаршия , чието съществуване е прекратено в края на ХІV век, при..
На 9 май отбелязваме Пренасяне мощите на един от най-почитаните християнски светци - св. Николай Мирликийски Чудотворец. На тази..
Българската православна църква отбеляза 72 години от възстановяването на Българската патриаршия с тържествена света литургия в Патриаршеския..