Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България участва със свой щанд на Лондонския панаир на книгата

Мариан Бачев и Илияна Йотова
Снимка: mc.government.bg

Министърът на културата Мариан Бачев и вицепрезидентът на България Илияна Йотова откриха Националния български щанд на световноизвестния Лондонски панаир на книгата – 2025. Второто поредно участие на страната ни в престижния форум се осъществява с подкрепата на българското Министерство на културата и със съдействието на Българския културен институт в Лондон.

"Да представиш националната си литература на престижен международен форум е мисия. С удоволствие искам да отбележа, че тя става реалност и е последователно надграждана и обогатявана през последните години", заяви министър Бачев. Той увери гостите на българския щанд, че ще се "потопят в разнообразието от литература, която притежава огромно богатство на таланти, теми и идеи".

Веднага след откриването на щанда ни имаше представяне на световноизвестната българска писателка Здравка Евтимова и преводачката Яна Елис в разговор с британската журналистка от BBC Роузи Голдсмит.

Преводачката Екатерина Петрова говори за творчеството на писателките Яна Букова, Силвия Чолева и Надежда Радулова, а Яна Генова представи дейността на софийската "Къща за литература и превод".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Колекция от картини ни води в интимния свят на Николай Шмиргела

Изложбата "Възможните връзки: Образи из ателието на Николай Шмиргела", която се открива днес в Софийската градска художествена галерия, проследява контактите във времето между  Шмиргела и хората, оставили следа в ателието му. Експозицията..

публикувано на 11.02.25 в 08:15

Автентични носии от незабравимия филм "Капитан Петко войвода" са изложени във Варна

Музеят на Възраждането във Варна представя колекция от 15 автентични народни носии от фонда на Историческия музей в град Попово. Ценните носии са от района на Елховско, Ивайловградско, както и места, които в наши дни са в пределите на Гърция – гр...

публикувано на 08.02.25 в 07:15
Снимка: Facebook/Master of Art Film Festival

В кино "Люмиер" започва Master of Art

Десетото издание на фестивала Master of Art, което се открива на 7 февруари в столичното кино "Люмиер" , включва над 50 филма на различна тематика, свързана с изкуството. Международната конкурсна програма е разделена на различни категории –..

публикувано на 07.02.25 в 07:30