Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 13-ти път България е част от Световната седмица на парите

Снимка: jabulgaria.org

За поредна година България участва в инициативата Световна седмица на парите. Това е 13-то издание на Глобална кампания за повишаване на финансова грамотност на ученици у нас и продължава до 23 март. Организатор е Международната мрежа за финансово образование на Организацията за икономическо сътрудничество и у нас България е Junior Achievement Bulgaria.

От началото на седмицата в десетки училища из цяла България се провежда Програма за финансова грамотност на ученици с участието на доброволци и финансови експерти. Фокусът на тематичните часове е критичното мислене при финансовите решения и минава под мотото "Помисли, преди да последваш, за да имаш "умни" пари утре" – насърчават младите хора да бъдат осъзнати потребители, да избягват измамите в дигиталния свят и да изграждат устойчиви финансови навици при харченето и спестяването.

"Целим да ги подготвим да управляват парите си умно и да разпознават финансовите рискове – казва Венцислава Венкова, регионален координатор на Junior Achievement Bulgaria пред БНР-Варна. – В дигиталната епоха ние и младежите всеки ден сме бомбардирани от реклами, финансови предложения, сред тях и измамни схеми. Инфлуенсърите в социалните мрежи също могат да окажат голямо влияние върху финансовите навици на младите хора. И точно поради тези причини искаме да насърчим критичното мислене на младежите при вземането на важни финансови решения, а дори и при ежедневните разходи"– поясни Венкова.

Организаторите отчитат засилен интерес от все повече училища и университети в цялата страната, с което още веднъж се доказва, че финансовата грамотност става все по-важно и ценено умение сред младите.

Световната седмица на парите 2024

Ключовите инициативи и конкурси на Junior Achievement Bulgaria за 2025 година продължават и в следващите седмици. Сред тях са практическата програма "Моят финансов час на класа", в която финансови експерти ще посетят ученици от 10 до 12 клас на училища в 14 града на страна до 16 май. Ще бъдат проведени и практически упражнения, едното от които е цялостно планиране на разходите, въз основа на конкретен проект - "Моят първи автомобил". До 31 март продължава и конкурсът "Портмоне на бъдещето" – творческо предизвикателство за най-малките да проектират портмоне с иновативни функции като бюджетиране и финансови съвети.

Снимки: jabulgaria.org, pixabay, Спортно училище "Юрий Гагарин"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Румен Радев ще сезира КС за отхвърления референдум за еврото

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради отказа на Народното събрание да бъде организиран референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?", съобщи той на столичното летище преди да..

публикувано на 16.05.25 в 15:53
Полина Карастоянова

Туристическият бранш очаква ползотворен летен сезон и е готов за еврото

Сезон с повече туристи и засилен интерес към България – това очакват членовете на Националния борд по туризъм през това лято. "Всички необходими предпоставки са налице от гледна точка на климата, подготовка от страна на инвеститорите и управляващите..

публикувано на 16.05.25 в 11:21

Знаци от миналото - какво още не знаем за глаголицата?

Една азбука, едно послание към Европа и много хипотези – глаголицата е ключ към нашето наследство и национална идентичност. По повод 1170-годишнината от създаването ѝ се пренасяме назад във времето и по-точно през IX век, когато Солунските братя –..

публикувано на 16.05.25 в 10:30