Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църковен календар - 27 март 2025 г.

Снимка: Видинска митрополия

Днес, 27 март, честваме света мъченица Матрона Солунска.

Като момиче-сираче, Матрона била слугиня в къщата на един евреин в Солун. Жената на тоя евреин постоянно хулела Матрона заради нейната вяра и я принуждавала да се отрече от Христа и да отиде в синагогата. Кротката Матрона вярно служела на своята господарка, без да ѝ възразява и тайно се молела на Христа Бога.

Един ден еврейката узнала, че Матрона скришом от нея отишла в църква, била я жестоко и я затворила в мрачна стая завързана.

На другия ден намерила девойката развързана да се моли на колене Богу. Но господарката измъчвала девойката с побои и глад, докато най-после я уморила.

Изхвърлила тялото на светата мъченица от горния етаж на къщата на улицата.

Християните я погребали с чест.

Епископ Александър, като узнал за чудесата, които се извършват при гроба на светата мъченица, издигнал там църква в нейна чест. 

Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".

По публикацията работиха: Марта Рос Монтаня, Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар – 24 юли 2025 г.

На 24 юли честваме паметта на света великомъченица Христина и на светите мъченици князе Борис и Глеб. Мъченицата Христина живяла през III век в град Тир , където баща ѝ, Урбан, бил владетел. Когато се родила, родителите ѝ ѝ дали..

публикувано на 24.07.25 в 06:00

Църковен календар – 23 юли 2025 г.

На 23 юли светата Православна църква възпоменава паметта на светите мъченици Трофим, Теофил и верните им слуги, както и свети свещеномъченик Аполинарий, епископ Равенийски. Светите мъченици Трофим, Теофил и тринадесетте им верни слуги..

публикувано на 23.07.25 в 06:00
Част от скалните обители в района са достъпни за туристите

Долината на монасите – по следите на скалните църкви в Поломието

В Североизточна България река Русенски Лом и нейните притоци – Черни, Бели и Малки Лом – са изваяли суров скален пейзаж със скрити пещери и тихи долини, където ехтят само птичи песни. В тези каньони през вековете са се заселвали хора, оставили..

публикувано на 22.07.25 в 08:55