"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж Помпиду". Фокусът е българското документално кино от последните две десетилетия, като в периода 5 април - 25 май в кината на Forum des images ще бъдат представени осем съвременни документални заглавия, а публиката ще има възможност да се срещне лично с техните режисьори след прожекциите.
"Разказът" за България започва с "Георги и пеперудите" на Андрей Паунов на 5 април от 20.30 ч. местно време. Априлските прожекции включват също "Кмет, овчар, вдовица, змей" на Елица Петкова, "Живот почти прекрасен" на Светослав Драганов и "Всяка стена е врата" на Елица Георгиева. През месец май ще бъдат показани филмите "Кеймбридж" на Елдора Трайкова, "Няма място за теб в нашия град" на Николай Стефанов, "Една провинциална болница" на режисьорите Илиян Метев, Иван Чертов и Елица Тенева и "Червено твърде червено" на Божина Панайотова. Всички филми ще бъдат с прожектирани с оригинален звук и френски субтитри.
Селекционер и координатор на програмата е Ралица Асенова, която е утвърден киноексперт и директор на филмовия фестивал за деца и младежи "Срещи с младото европейско кино" – каза специално за Радио България Десислава Бинева, директор на Българския културен институт в Париж.
"Това е културен център в Париж, който е посветен на киното и на визуалните изкуства изцяло. Той се намира в сърцето на градската част, предлага огромно разнообразие от всякакви филмови програми, които обхващат съвременно и класическо кино. Понякога, както е в нашия случай, организират тематични програми и събития, които разглеждат например киното на отделни части от света, каквато е и кампанията "Ако България ми беше разказана"."
"Да разказваме за България каквато бихме искали да я усетят хората, които малко я познават е посока, а не крайна цел" – категорична е Десислава Бинева, която е абсолютно убедена, че културната дипломация е работа на терен без работно време и мандат. Тя създава на приятелство!
"Това е процес! То не е голям скок изведнъж, правилна стъпка. Това е процес, който малко по малко създава видимост, създава отношения, създава и натрупва послания, генерира публика. Не е лесно, защото Париж, и въобще Франция по отношение културата и изкуство е изключително труден за пробиване медиум, защото това са хора, които имат добро образование и отношение в тази област. Те са много любопитна публика, но имат взискателност, така че моята цел в случая е да разработваме отделни програми, които дават видимост на определени сфери от нашето съвремие. Извеждаме го и в партньорство с големи институции, както е в конкретния случай, които биха могли да му осигурят по-голяма видимост за по-широка публика, която вече да допълни нашата вярна публика."
Именно затова през последните шест години, в които начело на БКИ- Париж е Бинева всички събития, които прави Институтът, с много малки изключения, да привличат международна публика, която би искала да познава България и българите. Затова и цикълът от филми в новата инициатива има различни сюжети – от социално-исторически и политически проблеми, през лични истории, портрети на хора, но и визия за цели общности, които ще потопят зрителите в реалността ни извън клишето за българското "кисело мляко". Те ще изградят един много жизнен образ на страната ни, който на моменти е противоречив, но въпреки това характерен. Образ, представен и от режисьори, които живеят и работят в чужбина, но се връщат в България, за да правят своите филми –това дава и един различен поглед от дистанция на действителността в страната, признава Десислава Бинева. И така, без хипотези, България ще бъде разказана на французите на кино през пролетта.
Концертно изпълнение на сценичната кантата "Кармина Бурана" от Карл Орф в София се превърна в празник за меломаните и заявка за силата на музиката да стопява ледове в дипломацията. За първи път на една сцена се качиха три оркестъра от три съседни..
Житейската история на принцеса Мафалда Савойска е любопитна, вълнуваща и трагична. Тя е родена в Рим през 1902 г. и е второ дете на италианския крал Виктор Емануил III и Елена Черногорска, сестра е на българската царица Йоана. През 1925 се омъжва за..
По повод деня на свети Кирил, Археологическият музей "Велики Преслав" представя изложбата "По следите на учениците". Експозицията, посветена на създателите на славянобългарската азбука проследява Кирило-Методиевския маршрут в България, като част..