По отношение на възнагражденията в бюджетния сектор е нужен изцяло нов подход, счита президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Пред БТА Манолов изтъкна, че сегашният модел на заплащане е изключително погрешен. В предходни варианти на бюджета, изработени от служебни правителства, въпреки разчетите за 15 процента ръст на възнагражденията в бюджетния сектор, бяха предложени 10 процента и в крайна сметка станаха 5 процента, посочи Манолов. Според него, през този бюджет ще бъде изгубено историческо време в областта на заплащането и това ще доведе до затруднения по-нататък.
"Разбирам, но не приемам тезата, че трябва да направим какво ли не, само и само да влезем в еврозоната, на която цел е подчинен този бюджет", подчерта президентът на КТ "Подкрепа".
Що се отнася до европейската директива за минимално заплащане Манолов посочи, че тя е още в много ранна фаза на адаптация в българското законодателство и много трудно може да бъде намерено съгласие между засегнатите страни – синдикати и работодатели. По думите на Димитър Манолов, за това е нужно силно политическо лидерство, което липсва през последните години.
Чуждестранните студенти в България предпочитат да се обучават в Медицинските университети в София, Пловдив, Варна и Плевен, както и в Софийския университет "Св. Климент Охридски" . През академичната 2024/2025 година броят на чуждестранните студенти в..
Богата програма с кинопрожекции и огнено шоу, по случай Международния ден на младежта , подготвя Община Варна. Събитията ще се проведат на 12 август от 16:00 до 23:00 ч. на входа на Морската градина . В рамките на предвидената празнична програма ще..
До 29 август 2025 г. варненци и гости на черноморския град могат да посетят пътуващата изложба "Следи от изчезване" в местния Природонаучен музей. Изложбата е част от кампания, посветена на опазването на редки и застрашени животински видове в България...
Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният..
При строително-ремонтни дейности на Северната сграда (откъм ул. "Оборище") на Националната художествена академия в София е намерен античен тегулен гроб –..
В "България днес" на 11 август слушайте: 04:56 Актуално от българските общности по света 15:50 Съвременното лице на един древен град – как..