Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софиянци протестираха и днес срещу войната по пътищата

Снимка: БГНЕС

Граждани се събраха на протест и днес в памет на 12-годишната Сияна, загинала в катастрофа, този път пред столичния храм "Св. Александър Невски". Продължават масовите демонстрации в цялата страна срещу смъртоносното поведение на шофьорите по пътищата.

"Ако обществото ни се беше събудило през годините, когато се правеха национални протести, днес нямаше да плачем за Сияна. Искрено се надявам да се обединят всички и този ад по пътищата на България да спре, защото са пропити с кръвта на нашите деца", заяви Петя Иванова от сдружение "Ангели на пътя", в което членуват родители, загубили децата си в катастрофи. Тя добави, че не се обсъжда фактът, че убийците на пътя получават условни присъди и продължават да имат шорьорски книжки.

Николай Попов – бащата на Сияна, благодари за съпричастността на събралите се граждани: "Благодаря ви, че вместо да празнувате с децата си и да се молите за здраве, сте тук и се молите за душите на нашите!"

От тонколоните на площада многократно прозвуча песен, написана в памет на момичето от варненеца Златко Станоев.

"Само тези 36 участъка, планирани за ремонт, да ги сведем на нула, ще спасим 150 българи да живеят и това са тези 20%", каза пред БНР транспортният министър Гроздан Караджов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Силното земетресение от неделя вечерта в Турция е усетено и в България

Силното земетресение, с магнитуд над 6 по Рихтер, което разтърси в неделя, в 19,53 ч., Западна Турция беше усетено почти в цяла България. Дежурният сеизмолог в Националния институт по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките,..

публикувано на 11.08.25 в 11:44
Мартин Георгиев (вляво) и Грегори Леон Фури

Студенти изобретиха робот в помощ на дребните фермери в България

Решение за работа, която никой не желае да работи предлагат двама млади български изобретатели. Роденият в Катар Грегори Леон Фури и Мартин Георгиев от София създават роботизирана система за плевене, използваща изкуствен интелект и лазерни технологии...

публикувано на 11.08.25 в 09:35

Ловният сезон започва с призив за опазване на горите и повече бдителност

Както всяка година, през втората събота на месец август започва ловният сезон на пъдпъдък, гривяк, гургулица и като цяло мигриращите видове дивеч. Според установените правила ловът се извършва само през деня, един час преди изгрев и един час след..

публикувано на 09.08.25 в 10:25