През 1992 година едно дете от Грузия събира целия си живот в малка черна платнена торбичка, за да избяга от ужаса на бомбите…Войната през очите му – най-страшните спомени, които бележат целия живот описва в автобиографичната си книга "Черната платнена торбичка" грузинката Екатерина Кварацхелия. Тя е едва 13-годишна по времето на гражданската война в Грузия от 1991-1993 година. Налага й се да порасне много бързо и да се грижи за по-малката си шестгодишна тогава сестра София. Двете се измъкват на косъм от бомбардировките в родния им град Сухуми. Пътят ги води първо в столицата Тбилиси, а оттам към България през 1993-а. Вече близо 30 години Катя живее във Варна, където завършва висшето си образование в Икономическия университет в морската ни столица. Днес е успешна бизнес дама, разпределя времето си между ръководените от нея частни фирми, преводите от и на грузински език и грижите за трите си деца. Казва, че книгата ѝ е разказ за дългия път от ада на войната в Грузия към новия дом, към новия живот в България.
Аналогията между събитията днес в Украйна и историята на Грузия е неизбежна:
"Сестра ми помни всичко от тази война, независимо че беше само на 6 години. Когато реших да довърша книгата, понеже не се занимавам с изкуство, докато тя е в тази сфера, я помолих да нарисува няколко сцени в нея с молив. Чудех се дали трябва да ѝ разкажа за времето в бункера, или на летището, но тя ми каза, че също ги помни. Сцената, в която сме на летището е най-тежка за всички ни, затова тя ми каза, че чисто емоционално, не може да я нарисува. Тогава помолихме една художничка от Търговище, която нарисува описаното с нашите думи."
Работата като преводач среща Екатерина Кварацхелия с много нейни сънародници в България, някои от които също дошли тук вследствие на войната в родината им. Имат дори собствена медия – грузинско радио в Благоевград, където Катя е гостувала за интервю по повод книгата си.
Грузинката се надява, че историята ѝ ще достигне до много хора. Иска младите, въпреки дигиталния свят, в който живеят, да знаят, че около тях има хора, живели на места с реална заплаха за живота им. Признава, че 90% от тиража успява да подари лично на желаещите да я прочетат. Във всяко копие тя оставя едно и също послание към читателя – "С пожелание за мир!", тъй като знае, че тази благословия не е даденост.
Снимки: БНР Варна, личен архивВ навечерието на Европейската нощ на музеите и на Международния ден на музеите специалистите в музеите и в художествените галерии протестират символично под надслов: "За достойни възнаграждения!", информира БТА. " В деня на протеста ще ни..
Четвърти пореден ден столицата остава без наземен транспорт, тъй като работещите в него не успяват да извоюват заявеното увеличение на своите възнаграждения. Междувременно служители, включително и от "Метрополитен" ЕАД, започнаха да събират подписи за..
Опашки от чакащи се извиват пред всички големи музеи и галерии в един ден от годината. Това е времето, когато се провежда общоевропейската инициатива " Нощ на музеите " . На 17 май българските музеи и галерии отварят врати с безплатен вход за..
Националистите от "Възраждане" организират днес от 18:30 ч. в НДК в София събитие, обявено като дискусия за спасяването на лева, в която ще се включи и..
Трети пореден ден София ще остане без наземен транспорт, съобщи на фейсбук страницата си Центърът за градска мобилност. След няколкочасова среща със..
Изложба на тема "Храни и пития на българите от ориенталската трапеза до столовата" ще бъде представена днес от 17,00 ч. в изложбена зала "Архиви" на..