Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска фабрика, която поддържа вековна традиция до днес. Тук се изработват изящни декоративни фигурки и изделия, а демонстрациите на живо – от ръчно духане на стъкло до използването на модерна фотоволтаична система – превръщат целия процес в истинско изкуство. Изложбените зали към фабриката разкриват тънкостите в производството на белославското стъкло чрез любопитни експонати. За една от най-посещаваните туристически атракции в региона разговаряме със собственика на завода и прилежащия към него Музей на стъклото Данко Калчев:
"Любопитно е, че хората могат да видят фаровите стъкла за автомобилите "Лада" – разказва Данко Калчев. – А също люковете на пералня "Перла № 5" (произвеждани у нас в миналото – бел.ред.). Могат да видят двуцветните гравирани кристали, или известните автоматично произвеждани чаши за веригата заведения "Балкантурист" в България."
Създаването на стъклените фигурки се демонстрира на живо от двама местни занаятчии – истински спектакъл, който предизвиква възторжените възклицания и аплодисменти на публиката. Можете да влезете с предпазна каска в т.нар. "стъклена пещера” – стъкларската пещ, където се е произвеждала стъклената маса чрез претопяване на кварц и пясък. А после да разгледате красивата "стъклена река", по която се е стичало стъклото. Децата пък могат да се пробват сами да декорират флаконче, което да си отнесат у дома за спомен.
Интерес буди историята на стъкларството по нашите земи. Твърди се че стъклото е било познато от местното население още в древността, когато египетски търговски кораби са стигали до бреговете на Черно море, пренасяйки на борда си стъклени флакончета. Но първото промишлено стъкларско производство у нас започва именно в Белослав в края на 19-и век, твърди Данко Калчев и допълва:
"Първите 20-30 години тук основно са работили чужденци, идващи от стъкларски заводи в чужбина. Те пренасят този занаят в България и вече след 1920-25-а година българи започват да се качват на тезгяха и да работят заедно с чуждестранните майстори – стъклари. Преди това у нас е имало няколко малки опита за производство преди всичко на стъклени мускалчета, но реалната история за развитието на българското стъкло започва именно от град Белослав" – казва в заключение Данко Калчев.
Музеят се намира в непосредствена близост до още една туристическа атракция – последната българска подводница "Слава", превърната в музей.
В района можете да посетите също и природното чудо "Побитите камъни", както и уникалния Музей на мозайките в отстоящия на 12 км град Девня.
Вижте също:
Снимки: Венета Николова
"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..
Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..
Чиста природа, домашен уют, вкусни гозби и снежни емоции - Момчиловци е рай за любителите на селския туризъм. В разгара на туристическия сезон къщите за гости и заведенията в родопското село работят на пълни обороти. Разположеният..