С пиесата "Розенкранц и Гилденстерн са мъртви" младият Боян Крачолов - един от най-интересните съвременни български театрални режисьори, дебютира на Голямата сцена в Народния театър "Иван Вазов". Крачолов е носител на наградата з принос към българското театрално изкуство "Аскеер"-2017 в категорията "Изгряваща звезда" за спектакъла "Това НЕ е Хамлет" и има номинация за същото отличие през 2021 г. за съвременна българска драматургия. През 2024 г. е отличен и с националната награда за сценични изкуства ИКАР за режисура.
Триумфът продължава със завидните 420 спектакъла на Бродуей през 1967 и 1968. Първата творба на Стопард, поставена на Бродуей, е номинирана за осем награди "Тони" и печели четири. През 1990 г. Авторът режисира филмова адаптация със звезден актьорски състав: Гари Олдман, Тим Рот и Ричард Драйфус. Пиесата, която обръща класическия текст на Шекспир наопаки, за да представи герои, които в оригинала почти не съществуват, и днес не е изгубила своята привлекателност.
Темите, върху които авторът разсъждава, са изгнаничеството и идентичността и това не е случайно. Стопард е роден в Чехословакия през 1937 г. в еврейско семейство и принуден заедно с родителите си да бяга от предстоящата нацистка окупация. Минавайки през Сингапур и Индия, след войната те се установяват във Великобритания. След смъртта на баща му и втория брак на майка му с британски офицер, той приема ново име и нова културна принадлежност. Години по-късно заявява, че британската култура го е оформила, а английският език му е дал свобода. Темата за изгнаничеството – от държава, от идентичност, от сигурността на еднозначния смисъл, се превръща в траен мотив в творчеството му. "Думи, думи. Само това ни остава" - казва един от героите на Стопард. Авторът напомня, че точно думите са последното ни убежище – крехки, разхвърляни, понякога смешни, но винаги нужни в опита на хората да разберат себе си и света. Докато публиката се смее, гледайки как двама объркани герои подхвърлят монета в безкраен низ от ези-тура, за да вземат решение, което изобщо не зависи от тях, всеки зрител има възможност да се запита точно той на коя страна ще падне…
Премиерните спектакли на "Розенкранц и Гилденстерн са мъртви" на режисьора Боян Крачолов ще бъдат на 28, 29 и 30 април на Голямата сцена в Народния театър. Преводът е на Светла Манева, а този на стиховете от "Хамлет" на Александър Шурбанов.
Сценографията и костюмите са дело на Борис Далчев и Михаела Добрев, музиката е на Георги Атанасов, хореографията - на Росен Михайлов, а светлинен дизайнер е Мариана Хлебникова. Участват популярни актьори от трупата: Ненчо Костов, Пламен Димов, Александра Василева, Александър Кънев, Надя Керанова, Радена Вълканова, Мартин Димитров, Валентин Балабанов, Кире Гьоревски, Иван Николов, Димитър Крумов, Александър Тонев, Асен Данков, Стелиан Радев, Явор Вълканов и Дарина Радева.
Сръбско-българският сериал "Операция "Сабя" ще бъде представен на 23 април в София. Прожекцията на първия епизод е във филмотечно кино "Одеон". Горан Станкович и Владимир Тагич, режисьори и сценаристи на лентата, ще са гости на фестивала Media..
Най-богатият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, е възобновен под мотото "Диалог на цветове и мисли" с основна тема – обединяващата сила на изкуството. " Н ДК притежава на д десет фестивални форми, от които активни..
"Българин" е заглавието на новата двуезична книга със творби на Ивайло Балабанов (1945-2021), която се подготвя за печат в чест на 80-годишнината от рождението на незабравимия български поет. Отпечатването на книгата на два езика – български и..
36-часов театрален и кино маратон ще поднесат на зрителите в София възпитаниците на Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо..
Вицепрезидентът Илияна Йотова днес е на посещение във френския град Грас по покана на кмета Жером Вио и на тамошната културна асоциация "Център за..
Първото голямо балетно събитие от празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера, е премиера "Парижки нощи" по..