Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И след 55 години архитектурата на дома на БНР все още привлича интерес от близо и далеч

Снимка: Иван Гергов

През настоящата 2025 година емблематичната нова сграда на Българското национално радио на ул. "Драган Цанков" № 4 има юбилей – 55 години от първата ѝ копка. На 17 август 1970 г. е започнал строежът на уникалното по рода си здание, дело на прочутия архитект Георги Стоилов, тогава кмет на София. Освен Стоилов в проекта голяма роля има и младият тогава негов колега Димитър Андрейчин.

А целта – да се направи модерна архитектура. Такава и се прави, като резултатът е първата по рода си у нас, а и далеч не само, сграда с формата на обърната пирамида, при която всеки етаж е по-голям и просторен от този по-долу.

Въпреки авангардността си проектът е одобрен сравнително лесно от ЦК на БКП. "ЦК се примириха и казаха – не ни касае, нито ни помага, нито ни пречи, архитектите да правят каквото си искат", разказва в интервю няколко години преди смъртта си арх. Георги Стоилов.

Стоилов е автор и на редица други емблематични обекти – Монумента на Бузлуджа, този на прохода "Беклемето", хотел "Рила" и много други както у нас, така и в чужбина.

И творчеството му далеч не е забравено, свидетелства интересът на многобройна група от Нидерландия, преподаватели и студенти, дошли в София специално, за да видят обекта.

"Външният вид на сградата е много впечатляващ – формата на обърната пирамида. Нещо, което много ни заинтригува. Освен това арх. Георги Стоилов е много известен. Познаваме и неговия шедьовър – т.нар. "Летяща чиния" (на Бузлуджа), но за съжаление не успяхме да я посетим. За съжаление ние нямаме подобни сгради и затова правим такива пътувания със студентите и винаги им показваме нещо различно, нехоландско, за да може студентите да учат дизайн от други култури. Смятам, че България е прекрасна страна, намираща се на кръстопът между толкова много различни влияния и култури през историята. Дори и сега с оглед на толкова много неща, които се случват политически, също така се случват и в архитектурен план, това ни е интересно."

Именно богатството и разнообразието от архитектурни стилове и влияния представлява особен интерес не само за професора, довел студентите си, а и за самите студенти.

"Най-много ни интересува сблъсъкът между Изтока и Запада. Можем да видим както османска архитектура, така и по-модерна такава. От социалистическия и комунистическия период има много останала архитектура. Това го нямаме на Запад. Особено брутализмът и модернизмът са много интересни за нас", споделя Йорик, студент по архитектура.

А що се касае до емблематичната сграда на БНР, Йорик не бе чак толкова добре запознат с историята ѝ, но сподели впечатленията си в чисто архитектурен план.

"Много интересно е да се види колко много пространство за ползване от хората има и каква е формата ѝ, за да даде повече място, тъй като основите не са толкова големи. Също така е хубаво да се насладиш на акустиката в помещенията."

Боряна Кондева е наша сънародничка, архитект, работеща в нидерландския град Арнем с един от професорите, част от групата. Това е и причината тя да е своеобразният им екскурзовод, който ги отвежда към непознатите за западните ширини архитектурни обекти.

"Със сигурност това, което ги интересува, е тази атмосфера, светът, в който ние сме живели, пък те нямат нищо общо с това – например наследството на комунизма. За тях това е нещо, което си заслужава да бъде разучено, да бъде проиграно по някакъв начин, дори като концепция", споделя тя.

Та – класическа или модернистична, блестяща или олющена, а понякога, за съжаление и банална, нека ценим средата, в която живеем, работим и се движим. Е, щом го правят и чужденците…


Вижте още:


Снимки: Иван Гергов, Арх. Димитър Андрейчин, БТА

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Без военна техника на парада за Деня на храбростта и празник на Българската армия

В празничния парад за 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, през т.г. тази година няма да има военна техника, но на площад "Княз Александър I" ще преминат около 700 военнослужещи, съобщи бригаден генерал Божидар Бойков. По думите..

публикувано на 04.05.25 в 14:37

През първия месец от приемането на еврото ще плащаме и в левове

Когато въведем еврото, ще можем да теглим пари от банкомат единствено в новата валута, става ясно от сайта на Българската народна банка. Т.нар. период на двойно обращение ще трае първия месец от приемането на европейската валута. В него ще можем да..

публикувано на 04.05.25 в 14:03
Борислав Гуцанов

Най-уязвимите хора отново ще разчитат на социални програми

Осигурени са средства за европейските програми "Грижа за дома" и "Топъл обяд", чийто срок изтече в края на м.г., съобщи пред БНР социалният министър Борислав Гуцанов. " Успяхме да направим така, че да няма нито една уязвима група в обществото,..

публикувано на 04.05.25 в 13:29