На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и Петдесетница, в срядата преди Неделя на Самарянката.
Възпоменава се онзи момент в живота на Спасителя, когато по средата на старозаветния празник Разпъване шатри, Той поучавал в Йерусалимския храм, че е изпратен от Отца и за живата вода, изливаща се в даровете на Светия Дух, които всеки жаден може да получи от Него (Йоан 7:14–39).
На 14 май възпоменаваме паметта и мъченическия подвиг на двама български светии - св. Йоан Българин и св. Райко Шуменски.
Според житието на блажения Йоан, той се поддал на дяволските козни и се отрекъл от Христа, но осъзнал грешката си и дълбоко се разкайвал за отричането си от християнската вяра.
Търсейки покой на съвестта си, отишъл на Света Гора, три години прислужвал на един духовен старец, но все бил унил, печален и мълчалив. Като не можел повече да понася угризенията на съвестта си, Йоан напуснал Св. Гора, отишъл в Цариград, облякъл се като турчин и влязъл в джамията "Света София", където започнал да се кръсти и да се моли по християнски.
Разгневени, агаряните се нахвърлили срещу него, а той безстрашно изповядал, че е християнин.
Като се убедили, че вярата му е непоколебима, отсекли главата му вън, в двора на "Св. София".
Това станало на 5 март 1784 година.
Блаженият Йоан получил мъченически венец от Христа Бога на 19-годишна възраст.
Свети мъченик Райко е роден през 1784 г. в Шумен. Още 18-годишен, красивият и благочестив младеж станал майстор златар. Една девойка, туркиня се влюбила в него, но не могла да спечели сърцето му. Извикала го пред портата си под предлог да ѝ вземе мярка за пръстен, но завикала, твърдейки, че младият майстор опитал да я обезчести.
Шуменските мюсюлмани завели младежа при кадията. Предложили му да се потурчи и да се ожени, или ще бъде бит до смърт, но христолюбивият младеж предпочел смъртта пред безчестието, като само повтарял: "Християнин съм, християнин ще умра!". Последвали побои, мъчения, увещания.
Най-накрая, на 14 май 1802 г., го обезглавили. Житието му било написано от йеромонах Никифор Хиоски, въз основа на сведения на очевидци.
Св. Исидор, чиято памет също честваме днес е мъченик от III век, родом от Александрия. Мощите му са положени в храм "Св. Ирина" в Константинопол.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 25 април Светата ни Църква отбелязва Светли петък. Този ден от Светлата седмица е посветен на възпоменаването на иконата на Божията майка "Живоприемни източник". На Светли петък след литургията се извършва водосвет пред иконата на..
На 24 април отбелязваме Светли четвъртък - специален ден от Великденската седмица , който има дълбоки корени в историята на Църквата. Това е време, когато вярващите си припомнят събитията, свързани с Възкресение Христово и споделят радостта, която..
На 23 април тази година Църквата отбелязва Светла сряда На този ден си припомняме свидетелството на св. Йоан Кръстител за Христос пред неговите ученици. Апостолите Андрей и Йоан били толкова впечатлени от това свидетелство, че..
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний..