На 12 май 2025 г. българският президент Румен Радев подписа предложение до Народното събрание за провеждането на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 година?". Предложението и мотивите към него бяха внесени в деловодството на парламента. В тях държавният глава посочва, че в договора за присъединяване на България към Европейския съюз няма изричен срок за въвеждане на единната валута, а в обществото няма консенсус това да стане през 2026 година.
Още след заявеното от държавния глава намерение да предложи референдум за еврото на 9 май, което той направи в обръщение към нацията, позицията на президента предизвика смут, напрежение и нееднозначни реакции в българското общество. Предложението беше определено като сложен казус, противоконституционен и незаконен акт, политическа игра и т.н.
В интервю за Радио България политологът от агенция "Мяра" Светлин Тачев коментира, че този ход на президента е политически, но той може да има както позитивен, така и негативен ефект върху възможна негова политическа кариера след края на мандата му. Тачев припомня и, че през 2020 г. и след това Румен Радев беше в лагера на т.нар. формации на промяната и сред лидерите, които започнаха опит за трансформация на политическата среда у нас. На моменти обаче Радев е бил поставян и в изолация, особено при управлението на т.нар. "сглобка" (правителството Денков-Габриел, 6 юни 2023 г. – 9 април 2024 г.).
"С наближаването на края на мандата му и с перспективите за стабилност на това управление, които застрашават възможността той да излезе като алтернатива на политическия терен, поддържането на напрежение, каквото се създаде, е възможност да тества настроенията към това, което предлага и дали би събрал поддръжници. Трябва да сме наясно, че алтернативи се търсят тогава, когато има напрежение в политическата среда. Не една или две политически сили дойдоха на власт по този начин."
Според политолога моментът, в който президентът е избрал да повдигне темата за еврото, е твърде закъснял, защото тя е била повдигана и преди:
"Точно в този момент това би могло да се използва срещу Радев, защото може да се сметне, че се прави с цел дестабилизация на страната, откъсвайки България от пътя ѝ към еврозоната. Път, който ние вече сме поели и като че ли не виждам възможност за обратен път. Самият той е заявявал, че еврозоната е нашето бъдеще и ние трябва да сме там."
Президентът никога няма да си позволи обръщение към народа с нещо, което е на ръба на закона, коментира пред програма "Хоризонт" на БНР друг политически наблюдател – Слави Василев, политолог, завършил "Международни отношения" в Бостънския университет в САЩ, работил в американския конгрес, а по-късно и като главен експерт в кабинета на президента Румен Радев.
"Референдумът, който се предлага от президента, не е "за" или "против" еврото, а за времевата рамка, в която България трябва да приеме единната европейска валута. Чест прави на президента Радев, че намери сили, а аз знам, че ще намери, защото го познавам като човек, да защити тезата, че народът трябва да бъде чут. Знае много добре, че всички ще "ревнат" и ще кажат: "Ето го президентът – обслужва интересите на Москва", например, имаше и такива откровени глупости. Но той го направи, защото смята, че така е правилно. И според мен голяма част от хората подкрепят това. Защото българският народ заслужава да бъде чут по въпросите, които засягат нещо толкова близко до него, а именно какви пари ще има в джоба си… Никой не говори по същество. Не се говори какви са ползите и предимствата от еврото, какво ще се случи с фискалния резерв, с имотния пазар, с лихвите по кредитите. Необходима е сериозна дискусия, за каквато президентът настоява… Това е политическо решение на Радев. Той и неговият екип ще се борят срещу "опорки", течения и емоционални аргументи".
Политологът Светлин Тачев е скептичен, че от страна на Народното събрание ще бъде взето решение за провеждането на референдума, предложен от президента, тъй като мнозинството в парламента няма да го допусне:
"Това е възможност за Радев се позиционира и да каже: "Ето, аз направих всичко възможно, но нямам обратна връзка от Народното събрание, което се противопоставя". Тук не говорим за някаква стратегическа цел за дестабилизация на страната, а по-скоро е опит да се измерят обществените настроения за евентуална подкрепа на действията на Радев."
Снимки: БТА - архив, БНР
Израелската армия (ЦАХАЛ) призна, че са стреляли по обект на ООН в централната част на Газа през март и тогава е загинал служител на ООН, предаде БТА. Досега ЦАХАЛ отричаха да са отговорни за удара в Дейр ал Балах на 19 март, при който загина българинът,..
"Продължаваме промяната" открои корупцията като един от основните недостатъци на стоте дни управление на ГЕРБ, "БСП – Обединена левица" и "Има такъв народ". Партията не се отказва от свой вот на недоверие след получаването на конвергентния доклад за..
Пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство значително укрепва икономиката на ЕС. Това се посочва в доклад на Европейската комисия за състоянието на зоната без гранични проверки, представен днес. Отчита се, че от..
Предстои опозицията да внесе нов, трети пореден вот на недоверие. Първите два, припомняме, бяха неуспешни. Първият бе иницииран от "Възраждане" с тема..
Приемането на България в еврозоната ще помогне за икономическото ѝ развитие. По думите на еврокомисаря по икономическите въпроси Валдис Домбровскис,..
Парламентарната група на "Възраждане" в лицето на Костадин Костадинов обвини председателя на парламента Наталия Киселова в суспендиране на..