Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има предупреждение за опасни валежи с изключение на 8 области в Западна България

Снимка: БТА

В понеделник ще се задържи облачно, на много места с валежи от дъжд. Минималните температури ще са от 8 до 14°. В София ще е около 8°. През деня след обяд от запад на изток валежите постепенно ще започнат да спират. Над Западна България облачността ще се разкъса и намалее. Дъждовно ще се задържи времето в Североизточна България. Максималните температури ще са хладни за края на май между 12 и 17°, в столицата ще е около 14°.
В планините ще е облачно и мъгливо. Ще има валежи, на много места значителни по количества, като над 1800 метра ще вали сняг. След обяд от запад на изток валежите постепенно ще започнат да спират. Ще духа силен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 м. ще е около 6°, на 2000 метра - около 1°.
По Черноморието ще е облачно с валежи от дъжд, на повече места и повече по количество в часовете преди обяд. Ще духа умерен вятър от северозапад. Максималните температури на въздуха ще са от 15 до 17°. Температурата на морската вода е 15-16°. Вълнението на морето ще е 2-3 бала.
Във вторник ще бъде ветровито и хладно за периода, но валежите ще намалеят. Ще има и слънчеви часове, но и развитие на купеста облачност. На места ще има кратки валежи. Вятърът ще остане от северозапад, предимно умерен. Максималните температури ще са около 20°.
На Балканите под влияние на средиземноморски циклон времето в по-голямата част от полуострова остава облачно и на много места със значителни валежи от дъжд. С умерен вятър от северозапад ще продължи да нахлува хладен въздух. Предимно слънчево ще е в Гърция.
В Атина ще е 26°, в Букурещ ще е 18°, в Белград ще е 20° в Истанбул се очакват до 21°.
В Европа предимно слънчево ще е на Пиренейския п-ов и в повечето райони на Франция, Германия и Южна Италия. Под влияние на обширен циклон от Норвежко море, облачно и дъждовно ще е във Великобритания и на Скандинавския п-ов. Ще вали и над Австрия, Унгария, Словакия, Украйна и Полша, западната част на Европейска Русия и Северна Италия. На места в източноевропейските страни количествата ще са значителни. В източните райони на Европейска Русия ще е слънчево, гласи прогнозата на НИМХ.
В Рим ще е до 26°. В Мадрид се очакват 31°. В Париж ще е до 21°, в Лондон - 18°. В Берлин термометрите ще сочат до 20°. За Москва прогнозата е за 27°.
В Торонто ще е до 15° с дъжд. В Ню Йорк ще превали слабо и ще е до 21°. В Чикаго ще е облачно, до 18°. В Лос Анжелис ще е слънчево и до 25°.


Редактор: Иво Иванов

По публикацията работи: Иво Иванов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 67

В брой 67 на предаването слушайте: Молдова след изборите – как българите и гагаузите в страната „разчитат“ резултатите от вота – коментар на бесарабския българин Александър Ламбов и Михаил Сиркели, гагаузин с българско гражданство;..

публикувано на 09.10.25 в 12:00

Климатичните бедствия "изядоха" 1% от българската икономика през 2025 г.

От началото на годината България преживя рекордни жеги , серия от опустошителни пожари и ново бедствие само преди дни – катастрофални води, които отнеха човешки животи. Климатичните промени вече имат своята цена – и тя расте с всяка..

публикувано на 09.10.25 в 11:10

Фестивалът "Зелена вълна – 21 век" в Кърджали предлага обучение в бедствени ситуации

Европейският екологичен фестивал "Зелена вълна – 21 век" се завръща в Кърджали с практически обучения, прожекции и дискусии, информира БНР Кърджали. Целта на събитието на 9 и 10 октомври е да повиши готовността на хората да реагират при реални..

публикувано на 09.10.25 в 07:55