Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-топлите дни на лятото са свързани с култа към огъня

Снимка: Pixabay

Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва от Слънцето и ни дарява топлина и светлина.

Подобно на всички други специални дни и празници, и за Горещниците важат определени забрани – например, не се препоръчва да се пече хляб, за да се предпазят полята и ожънатите снопи от огнени стихии и градушки. Смятало се, че каквото и да се изработи в тези дни, то ще изгори, затова жените не се захващали с никакви ръкоделия.


Неслучайно третият ден от Горещниците съвпада с празника на Света Марина, наричана от народа ни Огнена Марина. Тя символизира небесния огън и на 17 юли традицията повелява да се запали огън, който се прескача за здраве, а после хората отнасят от него в къщите си, за да запалят домашното огнище.

Времето в тези три дни показва какви ще са метеорологичните условия в първите три месеца от следващата година. Ако денят през Горещниците е топъл и слънчев, то съответният месец – януари, февруари или март – също ще е мек, без сняг, топъл и дъждовен. Студеното време през юли обаче предвещава зимни студове и бури. Още за представите, забраните и поверията, свързани с трите "огнени" дни в годината разказва публикацията от колекцията на Радио България: По Горещниците "Божи" огън пали "младото" огнище

Редактор: Елена Каркаланова
Снимки: Pixabay


По публикацията работи: Иван Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тортата "Гараш" – изкушение, вдъхновение и повод за празник в Русе

Любителите на сладките изкушения свързват град Русе с шоколадово-ореховото вълшебство, наречено торта "Гараш". На 13 септември в крайдунавския град ще се състои специалният празник, посветен на десерта, а вече е ясно и как ще изглежда логото на това..

публикувано на 20.07.25 в 07:15
Валери Петров (1920-2014)

105 години от рождението на рицаря на българското слово – Валери Петров

Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..

публикувано на 22.04.25 в 08:20

Цветница – с дъх на пролет и очакване на великото Възкресение

С дъх на пролет и очакване на великото Възкресение Христово, Цветница е сред най-обичаните празници в България . От ранна утрин хората изпълват храмовете, за почетат празника и да споделят радостта си молитвено на празничното богослужение. Освен..

публикувано на 13.04.25 в 06:30