Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Радев почете българските воини, загинали във Вуковар

Снимка: БТА

В рамките на официалното си посещение в Хърватия президентът Румен Радев отдаде почит пред паметта на български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война в битката срещу нацизма. Церемонията с военни почести се състоя на Българското военно гробище във Вуковар, където са погребани 1027 офицери, сержанти и войници от състава на Първа българска армия, съобщиха от пресцентъра на държавния глава.

Заедно с хърватските домакини държавният ни глава поднесе днес венец пред паметника, на който са изписани имената на загиналите българи. Тази година се отбелязват 80 години от участието на Първа българска армия в заключителния етап на Втората световна война.  

След церемонията на Българското военно гробище президентът положи венец и на Мемориала на загиналите в Отечествената война на Хърватия (1991-1995 г.), който е в непосредствена близост до българския паметник във Вуковар.

Радев изказа признателност на хърватската страна, че съхранява паметта и почитта към загиналите и се грижи за поддръжката на Българското военно гробище и мемориала.

По-рано пред българската общност в Загреб Румен Радев заяви, че сънародниците ни, живеещи в Хърватия, са активна част от съвременното хърватско общество, която с дейността си допринася за по-доброто име и доверие към страната ни. Българите в Хърватия са с признат статут на национално малцинство, а броят им е около 300 души.

"България и Хърватия имат вековни исторически и духовни връзки", каза държавният глава, след като поднесе венец пред паметника на патриарха на българската литература Иван Вазов в загребския парк "Бундек".

Редактори: Миглена Иванова и Иво Иванов

Снимка: БТА




По публикацията работи: Диана Цанкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

76% от младите в Европа са изложени на дезинформация – какво е положението в България?

Въпросът за качествената и вярна информация винаги е бил изключително важен, но дали вече не сме изправени пред проблем, който крие опасност от глобално разпространение на фалшиви новини в бъдеще? В проучване на Евробарометър, проведено сред младите..

публикувано на 01.09.25 в 10:05
Кирил Кадийски

Напусна ни големият преводач и поет Кирил Кадийски

Поетът и преводач Кирил Кадийски си отиде, съобщи на страницата си във Фейсбук издателство "Колибри". "Съкрушителна вест ни споходи в последния ден на август. Напусна ни нашият приятел и съмишленик Кирил Кадийски – поет и преводач с мощен,..

публикувано на 01.09.25 в 09:51
Найден Тодоров

Найден Тодоров оглавява журито на международен конкурс за диригенти

На престижния форум за млади диригенти от цял свят International Ferenc Fricsay Conducting Competition директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров е председател на международното жури. На форума, който се провежда от  31 август до 7..

публикувано на 01.09.25 в 09:17