Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напусна ни проф. Никола Алтънков

Снимка: zakazanlak.bg

На 10 август в София, на 93 години почина проф. Никола Алтънков. 
Животът му е белязан от изпитания и отдаденост на българската кауза, което не му попречи да бъде вечен оптимист за бъдещето на своята родина.
На 16 години, заради издаване на ученически вестник е изключен от Първа мъжка гимназия в София. Принудително е вербуван от Държавна сигурност, а след това 18 годишен е затворен в Белене. 
През 1963 г. завършва английска филология в Софийския университет. Успява да избяга през Хелзинки на Запад по време на екскурзия в СССР. 

През 1967 г. се установява в САЩ, където завършва история в университета в Санта Барбара. Преподава в американски университети, създава своя корпорация за приложни изследвания по политология и социология. Изследва българската емиграция в САЩ и Латинска Америка от миналия век. 

Член е на Академията за политически науки в Ню Йорк, на Американската асоциация за напредък в славянските науки и Научната група по български изследвания. В САЩ е председател на Българския национален фронт в изгнание. Завръща се в България през 1995 г.

Има над 200 публикации. Автор е на шест книги в САЩ и шест в България. Последната негова монография от 2018 г. е "История на БКП 1919–1989". Преди две години пред сайта desant.net сам изрече своята епитафия: "Не искаше много и го получи. И после умря".


Поклон пред паметта му!


Редактор: Иво Иванов

По публикацията работи: Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ерика Пералес

Аржентинката Ерика Пералес, в чиито вени тече българска кръв

Ерика Пералес дойде от далечна Аржентина и успя да завладее сърцата на участниците в Първия фестивал на българските фолклорни състави в чужбина . По време на събитието във Велико Търново тя пресъздаде по неповторим начин една от най-популярните..

публикувано на 13.08.25 в 09:35
Итън Шейбър

Американецът Итън Шейбър, за когото България е "неговото място"

Какви са българите? Какъв е животът на един чужденец в България? Трудно ли се "опитомява" езикът и културата ни? Къде се пресичат чувството за хумор и любовта към една малка държава от Източна Европа? – въпроси, които всеки един отворен към света..

публикувано на 08.08.25 в 08:45

Ина Сотирова за пътя си до Ямайка, миризливото манго и киното

Няма точна статистика за броя на българите, които живеят на остров Ямайка. Но като доказателство, че трудно може да намерим място по света, на което да няма поне един сънародник, наскоро се срещнах с режисьора Ина Сотирова, която от 10 години живее на..

публикувано на 03.08.25 в 09:25