Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 80 изложители и Хорхе Букай на "Пролетния базар на книгата"

В майските дни на културата, Асоциация "Българска книга" традиционно организира и провежда "Пролетен базар на книгата". Столичният кмет Йорданка Фандъкова официално ще обяви началото на пролетните срещи с книгите и литературата, съобщиха организаторите. Столичната община е официален партньор на събитието.

Събитието е с начален час 10.00 ч. на сцената на културната програма, полуетаж "Изток", Национален дворец на културата. Над 80 изложители ще се представят в предстоящото издание на "Пролетния базар на книгата". Щандовете им ще бъдат разположени на ІІІ етаж на НДК на площ от над 600 кв.м. Събитието се провежда в рамките на "Салона на изкуствата".

Специален гост на официалното откриване на Пролетния базар на книгата тази година е един от най-четените автори през последните години в България – аржентинският психотерапевт и писател Хорхе Букай. За първи път в историята на българското книгоиздаване чуждестранен писател посещава България три поредни години.

Само за един ден, специално за откриването на "Пролетния базар на книгата", в София ще бъде и Вида Огненович – сръбски писател, драматург, режисьор. Вида Огненович е един от най-авторитетните дисиденти в Сърбия от времето на Слободан Милошевич, основател на Демократическата партия и настоящ неин зам.-председател. В момента Огненович е посланик на Република Сърбия в Дания.

В дните от 29 май до 3 юни, от 10.00 до 20.00 часа, столичани и гости на столицата ще имат шанса да се срещнат с любимите си писатели, да поговорят с издателите за най-новите им заглавия, да станат част от събитията, включени в културната програма.

На щандовете на издателствата предстоят срещи с автограф с едни най-четените съвременни български писатели – Стефан Цанев, Деян Енев, Теодора Димова, Момчил Николов, Захари Карабашлиев, Милен Русков, Калин Терзийски, Васил Георгиев, Марин Бодаков, Маргарита Петкова, Мирела Иванова, Адриан Лазаровски, Елена Алексиева, Иво Сиромахов, Ваня Щерева, Радослав Парушев, Емил Йотовски, Стефан Иванов, Евгени Черепов, Людмила Филипова, Петър Денчев, Мария Станкова, Виктор Самуилов, Екатерина Йосифова, Стефан Радев, Снежана Живкова, Яница Радева и др.

За втора поредна година, по покана на Асоциация "Българска книга" в София ще гостува Фъргъл Тобин, президент на Федерацията на европейските издатели (ФЕИ). По време на миналогодишното си посещение, Тобин изрази загрижеността на Федерацията на европейските издатели за нивото на неграмотност у нас. Тобин заяви, че са необходими спешни мерки за преодоляване на кризата в българското книгоиздаване. В програмата на Фъргъл Тобин тази година са включени срещи със зам.-министъра на културата арх. Георги Стоев зам.-министъра на образованието Милена Дамянова. Акцент в двете среща са въпросите за насърчаване на четенето като начин за преодоляване на неграмотността сред учениците. Фъргъл Тобин ще вземе участие и в международния семинар Arrow Plus (от 10.00 ч. на 30.05. на сцената на културната програма, полуетаж "Изток"), ще се срещне и ще разговаря със студенти от Факултета по журналистика и масови комуникации (Лекцията е на 29.05. зала 13 на ФЖМК, 16.00 ч.).

По случай 1 юни, специалният подарък за децата ще бъде концерт на танцова школа "Танцувай с мен".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят за ден Линия 3 на метрото

Столичното метро няма да вози пътници по Линия 3 от 00:00 часа на 8 ноември 2025 г. (събота) до 24:00 часа на 9 ноември 2025 г. (неделя), съобщават от столичния “Метрополитен”. Рестрикцията е заради предстоящото пускане в експлоатация на трите нови станции от разширението на Линия 3 по бул. “Владимир Вазов” и необходимата актуализация на софтуера на..

публикувано на 29.10.25 в 15:26

Транспортираха родилка с въздушна линейка от Благоевград до София

Родилка от Благоевград е транспортирана по спешност към столична болница с въздушна линейка. Жената е родила здраво бебе снощи, но е получила сериозни усложнения. По молба на ръководството на областната болница е задействана системата за оказване на спешна помощ по въздуха. Около 11:00 часа медицинският хеликоптер е кацнал на стадиона в..

публикувано на 29.10.25 в 13:51

Заради пукнатината между корпусите обследват 93. училище в кв. "Гео Милев"

В навечерието на Деня на будителите столичното 93. СУ "Александър Теодоров Балан" отбелязва 60-годишния си юбилей. По сградата на училището се появиха пукнатини . То се намира в квартал "Гео Милев", а недалеч от него текат строителни работи по разширяването на софийското метро, заради които се появиха и предположения, че може да са..

публикувано на 29.10.25 в 10:21

Временно спира водоподаването в част от ж.к. "Разсадника"

Във връзка с извършване на строително-ремонтни дейности по бул. "Александър Стамболийски", ж.к. "Разсадника – Коньовица", на 29 октомври 2025 г. се налага временно спиране на водоподаването в част от квартала. От 9.30 до 21.00 часа без вода ще са клиентите на "Софийска вода" в района между: -   бул. "Александър Стамболийски", ул. "Хъшове",..

публикувано на 29.10.25 в 08:23
Прокурор Кънчо Димитров в Софийския градски съд, където се гледаха мерките за неотклонение на д-р Станимир Хасърджиев и още трима души, обвинени за престъпление, свързано с принуда, при което е използвано оръжие. Делото се гледа при закрити врата.

Съдът за задържаните по случая "Хасърджиев": С висока обществена опасност, всички в ареста

Софийският градски съд потвърди задържането под стража на бившия председател на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев и бившия военнослужещ във френския Чуждестранен легион Симеон Дряновски. Председател на пациентска организация е задържан за престъпление Актьорът Росен Белов и гръцкият модел Анастасиос Михаилидис, които досега..

публикувано на 28.10.25 в 19:37

Имунизациите на българите вече са видими и в електронното здравно досие

Данните за извършените имунизации на българските граждани вече са интегрирани в електронните здравни досиета.  Обработени и интегрирани са над 19 млн. записа за приложени ваксини от 2005 г. до момента, включително всички задължителни имунизации и реимунизации, както и препоръчителните ваксини, регистрирани в системата на НЗОК. Благодарение на това..

публикувано на 28.10.25 в 16:38

Техническият университет стана на 80 години

"Техническият университет е огромен научноизследователски център не само с българска, но и с международна слава. Привлича не само български, а и чуждестранни студенти. Желан партньор е сред европейските висши училища – един от деветте университета в Европейския технологичен университет EUt+".  С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова поздрави..

публикувано на 28.10.25 в 13:32