Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетно изложение на минерали и скъпоценни камъни започва днес в музея "Земята и хората"

От 11 до 14 април в Националния Музей "Земята и хората" ще се проведе традиционното Пролетно изложение на минерали и скъпоценни камъни, съобщиха от музея.

Участие са заявили около 50 изложители: фирми и колекционери на минерали и скъпоценни камъни; разнообразни авторски изделия с минерали: бижута, картини, сувенири. Посетителите могат да видят и да си купят обработени скъпоценни камъни - рубини, топази, изумруди, аквамарини, турмалини във всички разцветки и др., декоративни камъни и изделия от тях. За колекционерите на минерали ще се предлагат разнообразни минерали от български находища, с които страната ни е известна. Ще има редки и екзотични минерали, образци с изключителна класа от цял свят, от световно известни находища в: Малави, Мадагаскар, Танзания, Конго, Мароко, Намибия, Боливия, Русия, Казахстан, Китай, Пакистан, Индия, Тибет, Бразилия, Мексико, Турция, Австралия, Германия, Полша, Гърция, от вулкана Етна и други.

Със свои колекции, полезни за ученици и студенти, ще участват 3 университета: Софийският, Минно-геоложкият и Нов Български. По време на изложението може да се прави консултация със специалист от музея. Работното време е от 10.00 до 19.00 часа. Входът за посещение на музея в периода на изложението е свободен. Преди година и половина "отвори врати" Геоложки кът за деца – съвместен проект на музея, Департамент Археология в Нов български университет и Фондация "Америка за България". По време на изложението заедно с разнообразните модули за запознаване с царството на минералите и тайните на планетата ни, в Геоложкия кът ще се организира конкурс за разпознаване на минерали. Наградите – минерални образци от музея и предоставени от образователния телевизионен канал Da Vinci Learning. Той ще зарадва с подаръци най-активните и находчиви деца – с изявени познания и интереси към природните науки. Сред подаръците малчуганите ще открият плакати; химикалки и разделители за книги с планетите от Слънчевата система и периодичната система на елементите – за по-големите деца; ще се научат как сами да израстват кристали, ще се запознаят с някои от най-известните световни учени, DVD-та с някои от най-интересните програми на телевизионния канал, който предлага на зрителите си възможност да изследват изумителната вселена от научни познания. Най-голямата награда – за изключителни познания и интерес към природните науки, е амонит – вкаменелост от Мароко с внушителни размери и възраст на 100 милиона години.

Фосилите (от латински fossilis, fodio "копая"; на български се наричат още вкаменелости) са всички органични останки, следи или отпечатъци на растение или животно, които са били запазени в земната кора от отминали геоложки и праисторически времена. Това са разнообразни фрагменти от черупки и скелети от безгръбначни и гръбначни животни, фрагменти от тях, отпечатъци от телата на животни и растения. Фосилите се срещат в седиментните скали и много рядко в метаморфни скали със седиментен проиход. Разпределението на фосилите е неравномерно. Различават се две крайности по отношение на разпределението - "неми" или още стерилни пластове (в тях няма фосили) и органогенни скали (почти 100% изградени от фосилни останки). Фосилите имат голямо значение за палеонтолозите. Чрез тях се определя относителната възраст на скалите, в които се срещат. Някои фосили са индикатори за палеообстановката.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София с шанс да бъде обявена за "Европейска столица на демокрацията"

София е сред първите три града, които са най-сериозни претенденти за Европейска столица на демокрацията. Жури от Швеция, Австрия и Италия дойде у нас, за да разгледа процесите и инициативите на Столичната община, както и начина, по който администрацията работи с гражданите, неправителствения сектор и бизнеса. След Барселона през 2023/24 и..

публикувано на 17.02.25 в 19:23

Президентът преименува Летище - София на Летище "Васил Левски" - София

Със свой указ президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски На основание чл. 98, т. 13 от Конституцията на Република България със свой указ №22 от 17 февруари 2025 г. президентът Румен Радев наименува Летище София на името на Апостола на свободата Васил Левски. Така неговото официално наименование..

публикувано на 17.02.25 в 15:22
Зарко Клинков

Кметът на район "Витоша" Зарко Клинков също напуска "Спаси София"

След Емил Бранчевски от район "Илинден", втори кмет, избран от листата на "Спаси София", напуска партията. "Оттеглям се от "Спаси София". Ще продължа работата си като независим кмет . За повече от година "Спаси София" не успя да направи нищо за района в Общинския съвет. Натискът, ултиматумите и заплахите , които ръководството отправяше към мен..

публикувано на 17.02.25 в 14:08

Отчитат 10% ръст на туристите в София

София продължава да привлича все повече туристи, отчитат от общинското предприятие "Туризъм" (Visit Sofia) . През 2024 г. туристите, посетили българската столица, са близо 1,27 милиона –  с 10% повече спрямо предходната 2023 година. Водещ дял с 61% имат чуждестранните (около 778 хиляди), срещу  39% за българските (489 хиляди),..

публикувано на 17.02.25 в 11:42

157 снегопочистващи машини извършват обработки срещу заледяване в София

Общо 157 снегопочистващи машини извършват обработки срещу заледяване на територията на Столичната община. Дейностите обхващат всички 24 райони, като са обработени трасетата на градския транспорт, основни улици, стръмни участъци, мостове. От 04.00 ч. започна почистването на основни и вътрешно-квартални улици в районите "Витоша", "Панчарево",..

публикувано на 17.02.25 в 08:06

Възстановяват топлоподаването в 9-те засегнати от авария квартали до неделя на обяд

До 12.00 ч. на 16 февруари, трябва да бъде възстановено парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали, съобщават от "Топлофикация София". От там допълват, че екипите на дружеството работят без прекъсване по предварително установения график и полагат максимални усилия за по-бързото възстановяване на топлоподаването...

публикувано на 14.02.25 в 15:04

Насрочват 12 дни за засаждане на 4600 широколистни дръвчета край София

Към всички любители на гората и активният начин на живот Столичната община отправя покана за включване в поредната залесителна инициатива "Новата гора на София" . Началото е 12 април т.г. от 11:00 ч., а мястото можете да видите тук . Планирано е този пролет да бъде довършено залесяването на последните 13 от общо 36 дка..

публикувано на 14.02.25 в 13:28