Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бандерас идва в София за Седмицата на испанското кино

Снимка: Антонио Бандерас се срещна с публиката по време на посещението си в София през 2007 г., Архив, БГНЕС

XX издание на Седмицата на испанското и ибероамериканското кино ще се проведе от 12 до 16 юни в Зала "Люмиер" на Националния дворец на културата, съобщиха от испанското посолство у нас.

Фестивалът се провежда по инициатива на Посолството на Испания и отново разчита на съдействието и участието на посолствата на Аржентина, Куба, Венецуела, Чили, Еквадор и Колумбия, както и на Отдела по образователните въпроси и Институт Сервантес. Ще бъдат показани общо 15 ибероамерикански и испански филма.

Седмицата на киното се организира с желанието да достигне до всички любители на киното, а не само до публиката, владееща испански език, поради което, по традиция входът за прожекциите ще бъде свободен, а по-голямата част от филмите ще имат субтитри на български или на английски език.

За да се отбележи по подобаващ начин двадесетият юбилей на проявата, представянето на Седмицата на киното за медиите ще се състои на 11 юни, вторник, в 18:00 ч. в зала "Мати" на Националния дворец на културата. На него ще присъстват актьорът и кинорежисьор Антонио Бандерас, Ивайло Георгиев – член на Борда на директорите на Националния дворец на културата – традиционен домакин на Седмицата на киното, и Посланикът на Испания в България, Хосе Луис Тапиа.

Друга изненада ще бъде посещението на Карлос Саура в София, по повод връчването на титлата Доктор хонорис кауза на НАТФИЗ. В неделя, 16 юни, в 20.00 ч. гостът ще закрие Седмицата на киното и ще бъде прожектиран филмът "Мама стана на 100". Ден по-рано - в събота, 15 юни, от 10.00 до 12.00 ч. се предвижда майсторски клас на Карлос Саура и анализ на неговия филм "Кармен" в НАТФИЗ.

Официалното откриване на ХХ Седмица на киното ще се проведе на 12 юни, в 19.00 ч. с дебютното представяне в България на филма "Тялото" на режисьора Ориол Пауло. Ще бъдат представени всички жанрове на седмото изкуство: романтичната аржентинска и чилийска комедия, трилърът чрез колумбийското кино, трагикомедии от Куба и драми от Еквадор и Венецуела. Седмицата на киното се осъществява със съдействието на Националния дворец на културата.

Пълната програма на XX Седмица на испанското и ибероамериканско кино е публикувана на уеб-страницата на Посолството на Испания в България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев

Кметът Терзиев отне правомощията на главния архитект на София

Кметът на София Васил Терзиев отне делегираните правомощия на главния архитект Богдана Панайотова, съобщиха от общината. Арх. Богдана Панайотова за поисканата ѝ оставка: Няма никакви основания, като прищявка звучи Кметът Терзиев предлага нова структура на Столичната община Преди дни Терзиев поиска оставката на Панайотова, а сега оправдава..

публикувано на 07.11.25 в 14:21

С благотворителен жест събраха парите за ремонт на СУ "Луи Брайл"

Популярни личности и млади таланти се обединиха около каузата да съберат средства за ремонт и отопление на залата в училището за незрящи деца в София "Луи Брайл". 15 хил. лв., необходими за дейностите, почти бяха събрани по време на благотворителен концерт в НДК, съобщи кметът на столичния район "Средец" Трайчо Трайков. "Отново ми е трудно да опиша..

публикувано на 07.11.25 в 07:35

Евакуираха блок в кв. "Хаджи Димитър" заради пукнатини по конструкцията

Блок в столичния квартал "Хаджи Димитър" беше евакуиран по заповед на кмета на район Подуяне Кристиян Христов, защото е констатирано напукване по конструкцията. Според живеещите в блока хора това е станало заради строежа на метрото. "Осигурена е финансова помощ за домакинствата, за които това е единствено жилище, за да излязат на свободен..

публикувано на 06.11.25 в 19:33
Столичният кмет Васил Терзиев

Кметът Терзиев предлага нова структура на Столичната община

Кметът Васил Терзиев внесе в Столичния общински съвет доклад с предложение за нова структура на администрацията , съобщават от Столичната община. Главната цел е повече ефективност, яснота и визия за развитие на София, ще има  нов заместник-кмет в направление "Градско планиране и развитие", който да съчетава визия и експертиза, залага се и нова..

публикувано на 06.11.25 в 18:25

В 16 столични района няма да има разделно събиране на отпадъци

Столична община призова Министерството на околната среда да упражни контрол върху дейността на "Екобулпак“ и останалите организации по оползотворяване на отпадъците в София . От пресцентъра на общината съобщиха,че официално са уведомени,че в 16 столични района ("Банкя", "Витоша", "Връбница", "Възраждане", "Изгрев", "Илинден", "Красна поляна",..

публикувано на 06.11.25 в 16:46
Мариан Бачев

Театралната школа на Мариан Бачев е получила предизвестие да напусне читалището в "Изгрев"

Частната театрална школа на министъра на културата Мариан Бачев е получила предизвестие за напускане на помещението в читалище "Николай Хайтов", където се помещаваше. Това съобщи кметът на район "Изгрев" д-р Делян Георгиев в свой пост във Фейсбук. "До произнасянето на Съда и при спазване на презумпцията за невинност по делото, театралната школа,..

публикувано на 06.11.25 в 14:04

София е домакин на европейско обучение за иновации и трансформации

София е първият град домакин на европейско обучение за развитие на капацитет за иновации и териториални трансформации, организирано от Съвместния изследователски център на Европейската комисия в рамките на подготвителното действие "Иновации за трансформация, основана на мястото", съобщиха от Столичната община. В обучението участват близо 70..

публикувано на 06.11.25 в 11:24