Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

19 градове се присъединяват към тазгодишната инициатива "Моят зелен град"

Снимка: архив, БГНЕС
Общо 19 български градове ще се включат през тази есен в екологичната и образователна инициатива "Моят зелен град", съобщиха организаторите от частни компании и неправителствени организации. Идеята е подкрепена от Столичната община и от Министерството на околната среда и водите.

Проявата ще е на 28 септември, когато доброволци ще обединят усилията си, за да допринесат за по-чиста природа в градската среда.

В шестото издание на "Моят зелен град" ще имат възможност да се включат всички жители и гости на София, Банкя, Костинброд, Варна, Бургас, Стара Загора, Хасково, Шумен, Добрич, Силистра, Пловдив, Пазарджик, Смолян, Плевен, Русе, Търговище, Велико Търново, Велинград и Габрово. Целта на инициативата е да приобщи все по-голям брой хора към опазването на природата и да покаже как с малка грижа всеки може да повлияе положително на околната среда.

И през тази година инициативата има образователен фокус. Под мотото "Бъди зелен не само за ден" ще отворят врати специални класни стаи, които ще предложат много нови дейности и изненади за участниците.

На 28 септември те ще посрещнат не само най-малките еколюбители, но и всички възрастни, които искат да научат интересни факти за околната среда. Доброволците ще могат да се включат и в дейности по почистване и облагородяване на своя град и така да дадат добър пример на съгражданите си.

Организаторите канят всички желаещи да се включат в инициативата в своя град, като на място в определения ден ще получат необходимите материали.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Държавните институции са присвоили стотици паркоместа в идеалния център на София

Председателят на “Спаси София” Борис Бонев и Андрей Зографски – зам.-председател на комисията по транспорт в Столичния общински съвет предупредиха на пресконференция, че държавните институции са си присвоили стотици паркоместа в идеалния център на София.  Според "Спаси София" държавните институции са присвоили общо над 1000 паркоместа, при положение,..

публикувано на 17.11.25 в 16:07

Годишната инфлация в България се забавя леко през октомври до 5,3%, но месечната скочи с 0,9%

Инфлацията в България забавя леко темпа си на растеж през октомври, показват последните данни на Националния статистически институт. Годишната стойност на индекса достига ниво от 5,3% спрямо 5,6% през септември. На месечна база обаче се отчита рязко ускорение на ръста на цените с 0,9%, след като предишния месец имаше дефлация от 0,8 на сто...

публикувано на 17.11.25 в 13:10

Разходка на домашен любимец без каишка - 100 лева глоба!

Всяко домашно куче трябва да се извежда извън дома на повод . Може да бъде пуснато свободно само в обособени заграждения. Разпоредбата е записана в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Това обясни за БТА ветеринарният лекар д-р Божидара Гинчева, началник-сектор "Околна среда" към Столичния инспекторат . Репортерска проверка..

публикувано на 17.11.25 в 11:54

С ръст на осигуровките, заплатите в Националната библиотека намаляват

Заплатите в една от най-авторитетните ни институции Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", които от години не са вдигани и са сред най-ниските в страната, след повишаване на осигуровките, ще намалеят, съобщава БГНЕС. Тази ситуация е изключително тягостна за висококвалифицираните специалисти, които работят в НБКМ. Сред тях има..

публикувано на 17.11.25 в 08:08

Остава топло за средата на ноември

В събота, 15 ноември , не се очаква промяна в синоптичната обстановка. През деня ще е предимно слънчево. В Дунавската равнина ще е мъгливо, в часовете до обяд мъгливо ще е и по долините на реките в Южна България. Почти тихо време.  Обявен е жълт код в 11 области на Северна България заради мъгли.  Минималните температури ще бъдат между 0° и..

публикувано на 14.11.25 в 19:55
Ангел Кунчев

Ваксината срещу варицела става задължителна

Ваксината срещу варицела влиза в националния календар на задължителните ваксини, защото 2% процента от всички заболели деца влизат в болница с усложнения, а това са 600 деца. Това заяви във Варна доцент д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той коментира, че веднага след излизането на наредбата в Държавен вестник и влизането в сила..

публикувано на 14.11.25 в 12:21

Откриват Немския коледен базар в София

От днес до 21 декември в софийската Градска градина ще се проведе традиционният Немски коледен базар. 15-ото издание на базара отваря врати в 18.00 ч. тази вечер и включва щандове с храни и ароматно греяно вино, както и много културни прояви, сред които концерти на млади изпълнители и театрални представления. За пръв път в България подобен..

публикувано на 14.11.25 в 07:29