За двадесет и трета година ще се състои традиционната изложба на минерали и скъпоценни камъни в музея "Земята и хората" от 11 до 13 октомври, съобщават от музея. Участие са заявили над 50 изложители, сред които фирми и колекционери на минерали и скъпоценни камъни. Ще бъдат представени разнообразни авторски изделия с минерали, бижута, природни картини, сувенири.
Организаторът Светла Атанасова разказа, че това е второто изложение за годината:
„Изложбата действително е втора за годината, но това е от така наречените за нас борси на минерали и скъпоценни камъни и всъщност това е най-отличителното изложение, което се провежда през годината. Обикновено участват постоянните изложители - това са колекционери, които сами откриват минералите, обработват ги, и най-големите фирми-вносители. Също така участват с авторски изделия и бижутери“.
Посетителите могат да видят обработени скъпоценни камъни - рубини, топази, изумруди, аквамарини, турмалини във всички разцветки, кехлибар и др., декоративни камъни и изделия от тях. За колекционерите на минерали ще се предлагат разнообразни минерали от български находища, с които страната ни е известна. Ще могат да се видят редки и екзотични минерали, образци с изключителна класа от световно известни находища.
Със свои колекции, полезни за ученици и студенти ще участват СУ "Климент Охридски", Минно-геоложкият университет и Нов български университет. Изложителите могат да участват в конкурси за най-добър минерален образец, най-добре фасетиран камък, най-добро художествено изделие от минерал.
В забавно-познавателния кът "Треска за злато" ще се правят демонстрации на промиване на злато от речен пясък с участието на посетители. Ще се състои и конкурсът "Багри - дар от природата" за най-добра детска рисунка с минерални пигменти, на 12 и 13 октомври).
Работното време е от 10:00 до 19:00 часа, входът за посетители е свободен.Специално за децата са предвидени и различни игри, като за тях ще се плаща вход от 1 лв.
Чуйте още от организатора Светла Атанасова.
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди средно увеличение на цената на топлинната енергия в страната с 4,54 процента. За клиентите на "Топлофикация София" увеличението е с 5,96 процента. Колкото до цената на електроенергията за битовите потребители в страната – при първоначални разчети за средно увеличение от 4,62%, цената..
Шест дни без топла вода ще са живеещите в столичния район “Люлин”, съобщават от Топлофикация София. Ограничението влиза в сила от днес до 6 юли. Ще бъде спряно топлоподаването към потребителите на всички микрорайони на квартала. От общинското дружество ще правят годишен планов ремонт в ОЦ "Люлин" и по топлопреносната мрежа. В същото време стана ясно..
Заради заснемане на шестия сезон на българския сериал “Под прикритие“ се забранява престоят и паркирането на превозни средства, с изключение на колите на снимачния екип и извън местата в режим на платено паркиране “служебен абонамент“, на различни места в София до 13 юли, съобщават от пресцентъра на Столичната община. Ето местата и времетраенето на..
30 юни е последният ден за плащане на първата вноска за данък сгради и данък МПС, напомнят от дирекция "Общински приходи" на Столичната община. От 1 юли върху дължимата сума започват да се начисляват лихви. Последният ден на юни е краен срок и за втората вноска на такса смет за 2025 г. Плащане може да се прави във всеки от..
Текат последните довършителни работи по новата детска градина № 156 на ул. “Червена роза“ в кв. “Стрелбище“, съобщават от администрацията на район “Триадица”. Новата детска градина е предвидена за 8 групи - 4 градински и 4 яслени. В нея ще има физкултурно-музикален салон и басейн. На двора са предвидени детски и спортни площадки. През тази седмица се..
Паметната плоча на основателя на "Щурците" Кирил Маричков се открива днес на фасадата на дома му в София, съобщиха от Столичния общински съвет. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, заместник-председател на СОС. Организатор на церемонията е семейството на музиканта и композитор, който почина на 11 октомври 2024 г. Проектант на..
Общо 25 души са ранени при 18 пътни произшествия в страната през изминалото денонощие. Няма жертви, съобщиха от МВР на сайта си. В София е имало две тежки и 11 леки катастрофи. Пострадали са трима души. От началото на месеца в страната са станали 715 пътни инцидента с 37 загинали и 892 ранени. Катастрофите от началото на годината са 2992...