През този програмен период се очаква Столичната община да кандидатства за изграждането на канализацията и подмяната на водопроводната система в село Волуяк.
Това заяви кметът на селото Кръстан Александров, който разказа пред Радио София, че проектът вече е готов и остава само да се изготви нужната документация.
Кръстан Александров обясни, че трудности с изготвянето на проекта е имало,тъй като селото е много голямо, над 6 км дълго, и това е отнело доста време на проектанта, за да направи схемата на разположение на централната водопроводна и канализационна система. Тя ще бъде реализирана на два етапа - централната част и тази, известна като гарата, тъй като намиращият се там жп-прелез отделя селото на две. Вторият етап обхваща останалата площ.
Този проект е от изключителна важност, тъй като през последните години Волуяк силно се разраства, но доста от придошлите жители, продължават да не се регистрират на този адрес, разказа кметът Кръстан Александров:
Както в повечето населени места около София, където няма централна канализация - системата тук се осъществява по два начина - със септични ями с попивен кладенец, или с индивидуално направена, но незаконна канализация. За да разберем по точно какви са проблемите и характеристиките на последната, потърсихме мнението на специалист – хидроинженера Валентин Петков, който от няколко години живее във Волуяк. Той поясни, че въпреки новото строителство, при което се задължава собственика на имота да си направи септична яма, преобладава незаконно изградената канализация:
В тези случаи тръбите от отходните канали се заустват или в реката на селото, или в дерето, през което минава поливен канал, който опасва значителна част от Волуяк. В топлите месеци обаче миризмата е доста неприятна, но поне засега опасност от зарази няма, успокои инж.Валентин Петков:
В хидропроекта за Волуяк е включено и строителството но пречиствателна станция. Заедно с изграждането на канализация, в селото ще бъде сменена и сега съществуващата водопроводна система. Това обаче определено ще е доста трудна и мащабна дейност, смята инж. Петков:
Но колкото и да е добра новината за местното население, че най-накрая ще бъде направена централна канализация, остава изискването за собствениците - сами да отведат тръбите до границата на имота си и улицата, откъдето ще минава тази инфраструктура. А преустройството от сега съществуващата система, може да се окаже твърде скъпо и дори много от жителите да не пожелаят включване в основната канализация.
Чуйте още в репортажа на Златина Йовкова.Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..