През този програмен период се очаква Столичната община да кандидатства за изграждането на канализацията и подмяната на водопроводната система в село Волуяк.
Това заяви кметът на селото Кръстан Александров, който разказа пред Радио София, че проектът вече е готов и остава само да се изготви нужната документация.
Кръстан Александров обясни, че трудности с изготвянето на проекта е имало,тъй като селото е много голямо, над 6 км дълго, и това е отнело доста време на проектанта, за да направи схемата на разположение на централната водопроводна и канализационна система. Тя ще бъде реализирана на два етапа - централната част и тази, известна като гарата, тъй като намиращият се там жп-прелез отделя селото на две. Вторият етап обхваща останалата площ.
Този проект е от изключителна важност, тъй като през последните години Волуяк силно се разраства, но доста от придошлите жители, продължават да не се регистрират на този адрес, разказа кметът Кръстан Александров:
Както в повечето населени места около София, където няма централна канализация - системата тук се осъществява по два начина - със септични ями с попивен кладенец, или с индивидуално направена, но незаконна канализация. За да разберем по точно какви са проблемите и характеристиките на последната, потърсихме мнението на специалист – хидроинженера Валентин Петков, който от няколко години живее във Волуяк. Той поясни, че въпреки новото строителство, при което се задължава собственика на имота да си направи септична яма, преобладава незаконно изградената канализация:
В тези случаи тръбите от отходните канали се заустват или в реката на селото, или в дерето, през което минава поливен канал, който опасва значителна част от Волуяк. В топлите месеци обаче миризмата е доста неприятна, но поне засега опасност от зарази няма, успокои инж.Валентин Петков:
В хидропроекта за Волуяк е включено и строителството но пречиствателна станция. Заедно с изграждането на канализация, в селото ще бъде сменена и сега съществуващата водопроводна система. Това обаче определено ще е доста трудна и мащабна дейност, смята инж. Петков:
Но колкото и да е добра новината за местното население, че най-накрая ще бъде направена централна канализация, остава изискването за собствениците - сами да отведат тръбите до границата на имота си и улицата, откъдето ще минава тази инфраструктура. А преустройството от сега съществуващата система, може да се окаже твърде скъпо и дори много от жителите да не пожелаят включване в основната канализация.
Чуйте още в репортажа на Златина Йовкова.Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..