Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Захари Миленков: Да не забравяме как радиото ни стигна световното ниво

2
Захари Миленков пред експонати в Музея на радиото
Снимка: Личен архив

Както вече съобщихме, БНР отбелязва Световния ден на радиото - 13 февруари, с арт-инсталация, разположена пред НДК.

В рубриката „Бранш“ в ден като този сме поканили уредника на първия Музей на радиото – Захари Миленков. Той е работил повече от 30 години в звукозаписните екипи и в Златния фонд на БНР, а сега съхранява и се грижи не само за експонатите в музея, който се намира в сградата на Журналистическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“, но продължава да събира (и да разказва) ценна информация за историята и развитието на българското радиоразпространение.

В студиото на Радио София г-н Миленков разказа как е започнал да събира експонати още преди около 40 години.

В разговора става дума: как и откъде се обогатява сбирката на музея; какви уникални експонати могат да се видят, чуят и пипнат; защо тези дни в него не могат да влязат посетители… Също така - къде са проведени първите радио курсове по чужди езици и кой и как може да запише песен с оркестъра на Лили Иванова или Борис Годжунов…

Чуйте.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Адв. Адела Качаунова: Семействата от постройките в "Захарна фабрика" не трябва да бъдат разделяни

Над 80 души от останалите без дом след разрушаването на незаконните постройки в "Захарна фабрика“ са в центрове за временно настаняване. Само 14 са отказали жилище. България трябва да носи отговорност за действията на конкретни длъжностни лица, коментира пред Радио София адв. Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет...

публикувано на 05.05.25 в 10:53
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

Изтича крайният срок за настаняване на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика"

Днес изтича крайният срок, в който Столичната община трябва да намери дом на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика", който беше постановен от Европейския съд по правата на човека. Към днешната дата Столичната община трябва да е намерила близо 100 места за настаняване на хората от съборените постройки. Оказва се, че те няма как да..

публикувано на 05.05.25 в 09:33

Православната църква почита паметта на света мъченица Ирина

На 5 май Българската православна църква почита паметта на света мъченица Ирина, която била много почитана в древна Византия. Известна е с това, че е защитавала вярата и пред баща си, и пред управници, за което понасяла наказания, но всеки път Ангел Божий я е спасявал и освобождавал. Днес името Ирина име е едно от най- популярните и..

публикувано на 05.05.25 в 08:16

Топло, но дъждовно начало на седмицата

Днес преди обяд ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. Около и след обяд атмосферата над страната ще се лабилизира, съобщиха от НИМХ. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 05.05.25 в 06:23
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00