На базата на списък от индикатори - се отчитат кои са хубавите и лошите страни на града и така се проследяват тенденциите в състоянието и развитието на столицата.
В много случаи хората правят избора за това къде да живеят на базата на препоръки и имидж на даден квартал. Според Златина Станкова, председател на фондация „Зеленика“, това не е съвсем правилно, тъй като често мненията почиват на старата слава на комплексите, а в оценката за тях липсват други важни критерии като качество на въздуха, достъпност до транспорт, детски градини или зелени площи.
На страницата на проекта „Градски наблюдател“ можете да видите интерактивна карта на София, включваща всички 24 района.
Информацията и мненията на гражданите ще бъдат събрани от работна група от около 20 души, която после ще бъде анализирана от експерти.
Платформата "Градски наблюдател" е създадена в рамките на проект "София - град на бъдещето". Начинанието цели да подобри устойчивостта, прозрачността, и възможностите за гражданското участие в политиките за развитие на Столичната община. Това е част от конкретните резултати на първия дискусионен форум „Взаимодействие на гражданите с местната власт за провеждане на политиките за устойчива мобилност“, организиран миналата година. Така на сайта на градски наблюдател може да видите кои са активните неправителствени организации, работещи за подобряването на състоянието на града и какви са начините столичани да се включат пряко в политиките на общината.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..