Общият брой на студентите в България през учебната 2013/2014 година е 284 000, което е с около 9000 или с 3,5% повече в сравнение с учебната 2008/2009 година. Това включва записаните в четирите образователно-квалификационни степени - „професионален бакалавър”, „бакалавър”, „магистър” и „доктор”. Най-много студенти - 23,5% - се обучават в областта на „Стопанските науки и администрация” , следвани от „Технически науки и технически професии”. A най-малък е делът на студентите, изучаващи „Природни науки” - 0,6%, „Ветеринарна медицина“ - 0,5%, и „Математика и статистика” - 0,2%.
Статистиката сочи, че с най-висок доход у нас са висшистите, завършили информатика и компютърни науки в Софийския университет. Те се осигуряват средно на 1775 лв. месечно, следвани от завършилите военно дело във Военната академия "Г. С. Раковски" - 1673 лв. Според най-новите данни военното дело е направлението с най-голям процент на завършилите, които се реализират по специалността - 97 на сто. По този показател на второ място са фармацевтите - 94%, следвани от медиците - 93%.
Според рейтинговата система на Министерството на образованието Американският и Софийският университет произвеждат икономистите с най-високи заплати у нас. Средният осигурителен доход на завършилите в Американския е 1546 лева на месец, а на СУ - 1441 лева. Най-голямото висше икономическо училище у нас - УНСС остава на трето място по реализация на възпитаниците си. Въпреки, че оттам за пет години на пазара на труда са излезли 14 000 икономисти, безработицата сред тях е 2,73%, а средният доход - 1102 лева. Икономистите у нас се реализират най-вече като стопански и административни специалисти (16%) и приложни специалисти (13 %). 59 на сто от дипломираните икономисти работят в други сфери.
Какви са вълненията и тревогите на представителите на 22-годишните, които само след няколко месеца ще завършат университет и ще се изправят пред предизвикателството да открият своята ниша за професионално развитие. Чуйте отговорите в анкетата на Петя Зунгорлиева.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..