Преди 50 години Световният панаир кара писателя Айзък Азимов да се замисли за бъдещето и по-специално - за това как би изглеждала 2014 г.
Именно поради тази причина той написва есе, публикувано в „Ню Йорк Таймс“. В него Азимов има добри попадения, особено когато говори за взаимоотношенията ни с роботите - „нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.“ Освен това писателят предрича GPS-а и широката употреба на полуфабрикатите, но същевременно вярва, че хората ще построят и подземен град с огромни ферми на повърхността.
Ето откъс от самото есе:
"На Световния панаир в Ню Йорк през 2014 г. Futurama на General Motors може и да представи на посетителите пейзажи, изпълнени с подземни градове. На повърхността ще се простират огромни тревни площи - пасища и паркове. Малка част от тези места ще бъдат заети от хората.
Джаджите ще продължават да облекчават хората от ежедневните им досадни задачи. Устройствата в кухнята ще бъдат изработени така, че да подготвят „авто ястия“, ще нагорещяват водата и ще я преобразуват в кафе, ще препичат хляба, ще пържат, ще приготвят яйцата, ще запичат бекона и т.н. Закуската ще се „поръчва“ още предната нощ и ще е готова в определения от нас час на сутринта. Цели обеди и вечери, в които храната ще е полуприготвена, ще се съхраняват във фризера, докато не решим да ги обработим. Предполагам обаче, че дори през 2014 г. ще е препоръчително да имаме малко кътче в кухнята, в което ще можем ръчно да приготвяме някои ястия, особено когато очакваме гости.
Роботите нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.
Вероятно за присъстващите ще е забавно да разхвърлят боклуци по пода на изложението, само за да видят как роботът бавно, но сигурно ги взима, определя ги като отпадъчни и ги заделя настрана. Вероятно ще се появят и роботи-градинари."
Как роботите навлизат лека полека в живота ни и има ли наистина опасност машините да ни унищожат и/или изместят, което често се среща като сюжет в научната фантастика? Чуйте разговора и размишленията в студиото на „Джинджифил“.
Още за роботите:
Японец разработва роботи с животински възможности
Инженерът казва, че възнамерява да създаде нови машини, които притежават способностите на представители на дивата природа, като мощния скок на кенгуруто или изключителното зрение на пчелата. "Ако наблюдаваме животните внимателно, може да успеем да създадем роботи със сходни възможности"
Музикалната група, в която няма нито един мозък, но има 78 пръста и 22 ръце
Група от музиканти без мозъци, но с 22 ръце и 78 пръста. Това представлява формацията Z-Machines, която се състои от роботи. Ако човек си пусне техни записи със затворени очи, лесно ще си представи която и да е група, включваща китари, барабани и кийборд. Музиката им като качество, разбира се, звучи по-синтетично, но пък преминава стилово от оркестрална до експериментален рок, а и колко са онези, които в наши дни не използват услугите на компютрите.
Независимо какво си представяте, докато ги слушате със затворени очи, то вероятно е всичко друго, но не и това, което представлява гледката с отворени.Китаристът е двуметров хуманоид със 78 пръста, които преминават сякаш с лекота по инструмента, прикрепен към торса му. Малко зад него е разположен Ашура - барабанистът с 22 ръце, които излизат от него като от някакъв футуристичен октопод и с които свири около четири пъти по-бързо отколкото който и да било друг човек барабанист.
Третият член на състава е Космо, който е един от най-извънземно изглеждащите в групата. Той е кийбордист, който използва лазери със зелен цвят, за да натиска клавишите с изящна прецизност.
Според Том Дженкинсън, по-познат като британския продуцент и изпълнител Squarepusher, който прави музиката за най-новия сингъл на Z-Machine, видеозаписите на изпълненията наподобяват това "да гледаш счупен човек със скелет от желязо и масло вместо кръв".
Групата е създадена от инженери от университета в Токио и и те смятат, че всеки би могъл да си направи подобен робот вкъщи.
Вижте предаване за Z-Machine и техните съперници - германската робо рок група Compressorhead
Реймънд Курцвейл: След 15 години компютрите ще могат да преминат „Теста на Тюринг”
Футурулогът Реймънд Курцвейл, който от дълги години се занимава със създаването на изкуствен интелект, смята, че след 15 години компютрите ще могат да преминат предложения още през 1950 г. „Тест на Тюринг” за проверка дали компютърът има разум в човешкия смисъл на думата. Нещо повече, той смята, че машините не само ще могат да преодолеят въпросния тест, но и ще задминат хората по интелект. Специалистът твърди, че прогнозата му съвсем не е от областта на научната фантастика, защото някои корпорации влагат в тази област огромни ресурси и средства.
Художник си имплантира антена в мозъка, за да чува цветове
Художник далтонист имплантира антена в мозъка си, за да чува цветове. За Нийл приспособлението се е превърнало до такава степен в неразделна част от идентичността му, че дори възнамерява да убеди властите да му позволят да се снима с него на паспортната снимка.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..