Пенсионери и работещи бедни са най-уязвими от ценовата политика на хранителните вериги, но недоволство трябва да изразят всички български граждани. Според Велизар Енчев, бивш посланик в Република Хърватия, се наблюдава значителна разлика в цените на масло, мляко, сирене, месо и колбаси в търговски обекти у нас, в сравнение с магазини от същите вериги в други европейски държави.
“Нека на 13-ти февруари да покажем на търговците, че в България има гневно гражданско общество, което повече няма да търпи ценовия произвол, превръщащ милиони българи във втора категория европейци”, казва Велизар Енчев.
Емил Георгиев, председател на Федерация на потребителите отбеляза, че макар българският потребител да е най-неоправдан в целия ЕС, за жалост е и най-неактивен.
“Ние си даваме сметка, че този протест едва ли ще доведе до намаляване на цените, но искаме чрез протеста да окажем натиск върху търговските вериги, правителството и Народното събрание”, коментира той и допълни, че в момента фокусът е върху цените, но качеството на хранителните продукти, внасяни от чуждите вериги, също е много различно.
Мая Манолава, бивш омбудсман на Република България и председател на гражданска платформа „Изправи се БГ, посочи, че именно чрез натиск работят институциите у нас.
“Това е начинът да накараме търговските вериги да свалят цените и да се лишат от огромните надценки, с които убиват и българските производители, и българските домакинства”, коментира Манолова.
Според нея търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика. Търговският дял на веригите в търговията на дребно е 67%.
Манолова припомни, че ръстът на основни хранителни продукти през последните месеци стига до 50%, а през последните 5 г., за някои от тях увеличението е с близо 200%, при положение, че общата инфлация е 34%.
След бойкота на 13 февруари, организаторите на акцията ще решат дали ще провеждат такава инициатива всяка седмица, срещу някои продукти или срещу определени търговски обекти.
Чуйте повече в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..