Пенсионери и работещи бедни са най-уязвими от ценовата политика на хранителните вериги, но недоволство трябва да изразят всички български граждани. Според Велизар Енчев, бивш посланик в Република Хърватия, се наблюдава значителна разлика в цените на масло, мляко, сирене, месо и колбаси в търговски обекти у нас, в сравнение с магазини от същите вериги в други европейски държави.
“Нека на 13-ти февруари да покажем на търговците, че в България има гневно гражданско общество, което повече няма да търпи ценовия произвол, превръщащ милиони българи във втора категория европейци”, казва Велизар Енчев.
Емил Георгиев, председател на Федерация на потребителите отбеляза, че макар българският потребител да е най-неоправдан в целия ЕС, за жалост е и най-неактивен.
“Ние си даваме сметка, че този протест едва ли ще доведе до намаляване на цените, но искаме чрез протеста да окажем натиск върху търговските вериги, правителството и Народното събрание”, коментира той и допълни, че в момента фокусът е върху цените, но качеството на хранителните продукти, внасяни от чуждите вериги, също е много различно.
Мая Манолава, бивш омбудсман на Република България и председател на гражданска платформа „Изправи се БГ, посочи, че именно чрез натиск работят институциите у нас.
“Това е начинът да накараме търговските вериги да свалят цените и да се лишат от огромните надценки, с които убиват и българските производители, и българските домакинства”, коментира Манолова.
Според нея търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика. Търговският дял на веригите в търговията на дребно е 67%.
Манолова припомни, че ръстът на основни хранителни продукти през последните месеци стига до 50%, а през последните 5 г., за някои от тях увеличението е с близо 200%, при положение, че общата инфлация е 34%.
След бойкота на 13 февруари, организаторите на акцията ще решат дали ще провеждат такава инициатива всяка седмица, срещу някои продукти или срещу определени търговски обекти.
Чуйте повече в репортажа на Златина Петкова в звуковия файл.
Пъпешът е летен сезонен плод, който ни осигурява всички необходими предимства през топлите месеци, пише Metropolitan, като откроява трите основни причини, поради които плодът е идеален за лятото. ПЪрво, пъпешът съдържа 90% вода, така че е отличен съюзник за поддържане на добра хидратация, пише БГНЕС. „Кожата ни обикновено е по-суха през лятото..
Фотоизложба ще покаже София през очите на децата от социалните услуги. Експозицията се намира на ул. "Париж" и ще бъде открита през днешния ден, от 17.30 ч. Събитието се организира по идея на зам.-кмета на Столична община Надежда Бачева. "Преди месец подарихме на децата малка книжка с фотографии на Георг Волц, дворцов фотограф, запечатал знакови места..
През днешния ден облачността от североизток ще започне да намалява, но над Югоизточна България преди обяд, а след обяд над много райони от Южна България ще има купесто-дъждовна облачност и превалявания. Възможно е и да прегърми. До края на деня обаче облачността ще намалее над цялата страна, съобщават от Националния институт по метеорология и..
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..