На днешния 8 април, международният ден на ромите, ще бъде представен новият български документален филм „Дългият път към дома“.
Филмът започва с историята на една майка, която оставя детето си за международно осиновяване в сиропиталище през 1993г. 20 години по-късно синът й се завръща в България като френски гражданин, за да се срещне с биологичната си майка и своите 7 братя и сестри. Това е филмов разказ за тези срещи: изпълнени с емоции, с почуда и недоверие, изненада от сблъсъка на култури.
На прожекцията, ще присъстват авторите на филма, част от героите, както и зрители от квартала, в който се намира една от големите ромски махали в София.
Лентата е отличена с наградата на сдружение „Академика 21“ на 20-ия Фестивал на българското документално и анимационно кино "Златен Ритон (Пловдив, декември 2013 г.) и представен на филмовия фестивал на франкофонията в Прага (Чехия) през март 2014.
Прожекцията ще е на днес от 14:30 в читалище „Неофит Бозвели“, София, на улица „Дряновски манастир“ 12, кв. „Христо Ботев“.
Повече подробности може да чуете от разговора на Мариана Гомилева с режисьора на филма Боряна Пунчева.За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..