Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътуващи от София за тепетата ще видят как се ражда художествена творба, и то в движещ се влак

Пътуваща изложба - пленер във влак, ще се състои днес във влака, който пътува по маршрут София - Пловдив и заминава от Централна софийска гара в 11.45 ч. - съобщиха от БДЖ.

  Националният железопътен превозвач ще осигури в състава на влаковата композиция специално обособени места, където младите художници ще имат възможността да изложат свои готови творби в различно стилово разнообразие, свързани с идеята за пътуването.

Освен изложената експозиция от произведения на изкуството, по време на пътуването на влака студентите от Националната художествена академия /НХА/ ще представят пред пътниците и целия процес по създаването на една художествена творба. Пътуващите във влака ще могат да наблюдават създаваните на място експозиции с образи, за които младите творци ще черпят вдъхновение от заобикалящата ги среда в пътническата композиция, както и от непрестанно променящите се в движение природни пейзажи.

  Целта на инициативата е да се насърчи интересът към творческата дейност на младите художници и приобщаване на пътниците към формите на изобразителното изкуство чрез създаването на непосредствен контакт между артист и публика.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мястото, където е станал инцидентът, на столичната ул.

Детето, блъснато от трамвай, остава под наблюдение в неврохирургията на "Пирогов"

11-годишното момиче , което беше блъснато от трамвай в района столичния площад Славейков", остава под наблюдение в детската неврохирургия на болница "Пирогов" . Това съобщиха от лечебното заведение. Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев" в София Детето първоначално беше прието в противошоковата зала, където са му направени множество..

публикувано на 12.11.25 в 17:04

Д-р Ненад Цоневски е обвинен за прегазеното куче в София

Д-р Ненад Цоневски, който в понеделник прегази кучето Мая при излизане от гараж, е обвинен в умишлена проява на особена жестокост към гръбначно животно, в следствие на която е настъпило тежко увреждане. Прокуратурата разследва убийството на куче в столичен квартал ВМА: Д-р Ненад Цоневски няма да упражнява служебна дейност до приключване на..

публикувано на 12.11.25 в 16:07

Трамвай блъсна момиче на ул. "Граф Игнатиев"

11-годишно момиче с колело е било блъснато от трамвай на улица "Граф Игнатиев" в района на площад "Славейков" в центъра на София.  От СДВР уточниха, че инцидентът е станал минути преди 11 часа. Екипи на полицията извършват оглед на място.  Причините за случилото се се изясняват.

публикувано на 12.11.25 в 14:31

Издадоха виза за ремонт и реставриране на сградата на Народното събрание

От Направление "Архитектура и градоустройство" са издали виза за проектиране на основен ремонт, възстановяване, реставрация и подобряване на функционалността на сградата на Народното събрание, съобщи в социалните мрежи кметът на район "Средец" Трайчо Трайков. Документите вече са получени в администрацията на района. Според тях при извършване на..

публикувано на 12.11.25 в 13:35

Специална zumba в сърцето на София обединява хора с и без увреждания

Zumba инициативата "Различни, но в ритъм" ще изпълни София с музика, цветове и усмивки на 15 ноември 2025 г. (събота) от 11.00 ч. под купола на Ларгото в София. Всеки, който желае може да се включи в забавата, съобщава БГНЕС. Инициативата обединява хора с и без увреждания чрез силата на движението, танца и общия ритъм, доказвайки, че когато танцуваме..

публикувано на 12.11.25 в 12:04

ЮНЕСКО представя визията си за културни политики и устойчиво развитие в София

В София се открива дискусия и представяне на стратегическите документи на ЮНЕСКО от Световната конференция по културни политики и устойчиво развитие – MONDIACULT 2025, проведена в Барселона. Събитието се организира от "София – творчески град на киното в мрежата на ЮНЕСКО", съвместно с "Регионалния център за опазване на нематериалното културно..

публикувано на 12.11.25 в 09:43

Общ протест на "Бъдеще в България" и "Правосъдие за всеки"

Пред Съдебната палата тази вечер се очаква да се проведе пореден протест на гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" срещу изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Към акцията този път се присъединят и младите лекари и медици от инициативата "Бъдеще в България", както и членовете на Обществения съвет за изграждане на..

публикувано на 12.11.25 в 07:36