В „Ритъмът на столицата“ специалният гост – „бащата“ на роботизираната хирургия у нас проф. Григор Горчев разкрива любопитни подробности за предизвикателството на „Хирургията на 21-ви век“. Той е първият за нашата страна сертифициран хирург на конзола с роботизирана система da Vinci S в Центъра по Телехирургия IRCAD-EITS, Страсбург, Франция. Внедрява авангардни технологии в ендоскопската хирургия чрез разкриването на Университетски телекомуникационен ендоскопски център с експериментална операционна зала, базиран в МУ-Плевен и Онкологичния център на УМБАЛ „Д-р Георги Странски” – Плевен.
В разговора в студиото професорът разказва за водещото ниво на роботизираните операции в България спрямо европейските страни, за школата по ендоскопска хирургия и увеличаването на българските специалисти в областта на онкогинекологията, урологията и коремната хирургия.
Споделя, че гледа на пациентите не като на брой оперирани, а като на човешки съдби и спасени животи. От думите му става ясно, че безкръвните операции са сложни за изпълнение, но за него усилията си струват. Като патриот е предпочел да се отдаде на работата си в родината, независимо от безбройните чуждестранни предложения за оглавяване на клиники.
През октомври 2014 г. под патронажа на МУ – Плевен, в София ще се проведе ІІІ Международен конгрес по роботизирана хирургия с председател на форума проф. д-р Григор Горчев, на който видни специалисти от Европа и САЩ ще споделят своя опит в сферата на роботизираната хирургия.
Чуйте разговора на Мариана Гомилева с проф. Григор Горчев.
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов получи отличието в категория "Съвременна визия за иновативно управление на община“ (с над 8 хил. жители) от Годишните награди на Областния управител на Софийска област. Отличията бяха раздадени след 6-годишно прекъсване. През тази година управленският екип успя да постигне много за общината, каза..
Българската стопанска камара представи резултатите от годишното проучване сред членовете на Камарата относно бизнес климата през изтеклата година и очакванията за 2025 г. по отношение на икономическата среда, инвестициите, работните места и др. Традиционната онлайн анкета е проведена в периода 5 ноември – 6 декември 2024 г. сред 738 микро, малки,..
Инфлуенсърите обикновено създават съдържание, което е забавно, креативно и съобразено с интересите на младите хора. Те често изглеждат достъпни, автентични и модерни, споделят ежедневието си и предават идеята, че са „като нас“. Освен това играят ролята на „виртуални приятели“ на младежите, особено в периода на тяхното израстване, когато търсят..
За Панаира на книгата в София излязоха две нови издания на "Парижката Света Богородица" от Виктор Юго, с нови илюстрации, по повод откриването на възстановената катедрала "Нотр Дам" във френската столица, което се случи на 7 декември. Почти седмица след откриването на възобновената парижка катедрала, в България излиза луксозно издание на..
Климатичните промени оказват все по-голямо влияние върху ежедневието на хората, включително и в България. На този фон е кообразованието е недостатъчно застъпено в стандартните учебни програми и голяма част от младежите не се чувстват подготвени за предизвикателствата, които климатичните промени ще предоставят до края на живота им. Образователният..
Програмата на Европейския съюз “ Творческа Европа ” подкрепя културния и аудиовизуалния сектор в страните от ЕС , включително и България. Със средствата от тази програма се подкрепя включително и независимата журналистика у нас . Вече са обявени конкурсите за следващата година. Програма “Медиа” на бюро “Творческа Европа” подкрепа организации,..
Община Перник се отказа от намерението за увеличение на данъка върху недвижимите имоти и на данъка върху превозните средства. През 2025 година двата налога ще запазят сегашния си размер. Увеличението на данъците се отлага за бъдещ период. Решението е окончателно. То е съобразено с мнението на гражданите, каза зам.-кметът Стефан Кръстев. "Общественото..