В момента асоциации за рециклиране, търговци на цветни и черни метали, както и представители на министерството на околната среда и водите са на среща с депутати от трите парламентарно представени партии, във връзка с влезлите в сила промени в закона за управление на отпадъците.
От вчера - само фирми могат да предават желязо в пунктовете за изкупуване, а физическите лица ще трябва да предават скрап безвъзмездно и то единствено на общински площадки. Проблемът обаче е, че общините не са изградили такива съоръжения и на практика наредба не се изпълнява.
Поне 60-70% от дейността на фирмите за скрап се формира от изкупуването на желязо от частни лица. Така не само се обричат на фалит търговците, но и доставчиците, които събират метали, повечето от които са роми и за тях това е основно препитание. В сега направените промени на закона за управление на отпадъците, които са инициирани преди две години от ГЕРБ и които влязоха в сила от 14 юли - само юридически лица ще могат да предават желязо в пунктовете за изкупуване на вторични суровини.
А според бранша - негативния ефект е не само върху бизнеса, но и върху хората и общините, като последните дори не са изградили и площадките, в които трябва да се извършва безвъзмездното предаване на черни и цветни метали. Затова и втори ден фирми протестират на ГПП „Капитан Андреево“.
До края на деня - заинтересованите страни се надяват, че ще постигнат консенсус с парламентарните групи и ще се стигне до отмяна на решението, което да позволи поне още една година отсрочка на промените, като Иво Георгиев, председател на Асоциацията на рециклиращата индустрия настоява дори за извънредно заседание на Народното събрание, което вече две седмици отлага обсъжданията на закона, след като Конституционният съд определи като противоконституционно решението домакинствата да предават безвъзмездно цветните и черни метали.
Повече подробности по темата чуйте от репортажа на Златина Йовкова.
Продължават протестите на представителите на фирми за изкупуване на черни и цветни метали на ГКПП-Капитан Андреево. Към 9:00 часа отново бе преустановено пропускането на моторни превозни средства в двете посоки през граничния пункт. През нощта..
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL)...
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния,..