В момента асоциации за рециклиране, търговци на цветни и черни метали, както и представители на министерството на околната среда и водите са на среща с депутати от трите парламентарно представени партии, във връзка с влезлите в сила промени в закона за управление на отпадъците.
От вчера - само фирми могат да предават желязо в пунктовете за изкупуване, а физическите лица ще трябва да предават скрап безвъзмездно и то единствено на общински площадки. Проблемът обаче е, че общините не са изградили такива съоръжения и на практика наредба не се изпълнява.
Поне 60-70% от дейността на фирмите за скрап се формира от изкупуването на желязо от частни лица. Така не само се обричат на фалит търговците, но и доставчиците, които събират метали, повечето от които са роми и за тях това е основно препитание. В сега направените промени на закона за управление на отпадъците, които са инициирани преди две години от ГЕРБ и които влязоха в сила от 14 юли - само юридически лица ще могат да предават желязо в пунктовете за изкупуване на вторични суровини.
А според бранша - негативния ефект е не само върху бизнеса, но и върху хората и общините, като последните дори не са изградили и площадките, в които трябва да се извършва безвъзмездното предаване на черни и цветни метали. Затова и втори ден фирми протестират на ГПП „Капитан Андреево“.
До края на деня - заинтересованите страни се надяват, че ще постигнат консенсус с парламентарните групи и ще се стигне до отмяна на решението, което да позволи поне още една година отсрочка на промените, като Иво Георгиев, председател на Асоциацията на рециклиращата индустрия настоява дори за извънредно заседание на Народното събрание, което вече две седмици отлага обсъжданията на закона, след като Конституционният съд определи като противоконституционно решението домакинствата да предават безвъзмездно цветните и черни метали.
Повече подробности по темата чуйте от репортажа на Златина Йовкова.
Продължават протестите на представителите на фирми за изкупуване на черни и цветни метали на ГКПП-Капитан Андреево. Към 9:00 часа отново бе преустановено пропускането на моторни превозни средства в двете посоки през граничния пункт. През нощта..
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова..