Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийски фирми масово подлагат служителите си на детектор на лъжата

2
Снимка: www.detector-na-lajata.com

Напоследък все повече хора прибягват до проверка на твърдения, чрез детектора на лъжата - уред, чрез който се отчитат промени в дишането, сърдечната дейност и кожното изпотяване. При изричане на лъжа, в тялото на човек се случват едновременно двадесет и две промени, които е невъзможно да подлежат на съзнателен контрол. Всички те се отчитат точно от детектора на лъжата по време на изследване с полиграф. Така експертът извършващ изследването разбира дали лицето подложено на детектора лъже или казва истината.

В продължение на половин век методът е разработван и усъвършенстван до почти 100% точност.

Полиграфския инструмент често е наричан ,,детектор на лъжата”. Това е популярно, но и заблуждаващо име. По-адекватно е да бъде наречен „верификатор на истината”, тъй като статистиката показва, че в голям брой от случаите полиграфското изследване доказва невинността на тествания.

В превод от гръцки, полиграф означава „много записи”, което идва от мастилените писци използвани при аналоговия инструмент. В днешно време полиграфът е напълно компютъризиран, а избраните физиологични функции се записват дигитално от инструмента и след това се анализират от високо квалифициран полиграфист.

Ползите от това да се знае истината, могат да спасят връзки и семейства, да подобрят работната среда и да предотвратят огромни загуби, дължащи се на кражби и злоупотреби. Ето някои примери за случаите, в които се използва полиграфа.

• Интимна лоялност, изневери

• Установяване на употреба на наркотици

• Установяване на хазартни навици

• Кражби

• Проверка на кандидати за работа

Специалният ни гост в студиото Димо Младенов – полиграфист в Център за психофизиологични изследвания разказва може ли да се излъже полиграфа, колко време отнема едно изследване, може ли да се подготвим предварително и кой е най-странният случай в практиката му.

Чуйте.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Александрина Пендачанска излиза като Турандот в костюми на Гена Димитрова

На 10 януари, петък, Александрина Пендачанска ще излезе отново на сцената на Софийската опера и балет, като за пръв път ще пее в ролята на мистичната китайска принцеса Турандот в едноименното произведение от Джакомо Пучини.. На 11 януари, събота, в същата роля зрителите ще видят Габриела Георгиева. "Появата ми пред софийска публика е..

публикувано на 06.01.25 в 14:34

Националната библиотека е с нов директор

Доц. д-р Калина Иванова е новият директор на Националната библиотека  „Св.  св. Кирил и Методий“, съобщиха от Националната библиотека в социалните мрежи. По време на дирекционния съвет днес проф. д-р Красимира Александрова предаде поста директор на доц. д-р Калина Иванова, се казва в съобщението. „За мен е от съществено значение, че оставям..

публикувано на 06.01.25 в 13:47
Снимките са на Мария Бояджиева

"Сурва" беше в София

31-вият Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва" ще се проведе от 24 до 26 януари в Перник. Най-големият зимен фестивал в Европа отново ще включва богата програма, тридневни дефилета на сурвакари, кукери, бабугери и джамалари групи от България, както и гостуващи групи от чужбина. Около 20 дни преди това фестивалът гостува в..

публикувано на 06.01.25 в 13:04

Изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал" в НХА" представя най-значимите творби от последните 8 години

Тази вечер (6 януари 2025 г.), от 18.00 часа, в галерия "Академия“ ще бъде открита изложбата "Тридесет и три години катедра "Метал“ в НХА“. Събитието се осъществява в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. Заедно с изложбата тази вечер, ще бъде..

публикувано на 06.01.25 в 12:42
София (6 януари 2025) Ритуал по водосвет на бойните знамена и знамената светини на Българската армия за Йордановден се провежда на площад „Свети Александър Невски“. Снимка: Минко Чернев/БТА

Патриарх Даниил отслужи Богоявленски водосвет на бойните знамена на Българската армия

Негово Светейшество Българският патриарх и Софийския митрополит Даниил отслужи пред Паметника на незнайния воин Богоявленски водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия, информира БГНЕС.  На събитието присъстват президентът Румен Радев, председателят на парламента Наталия Киселова,  вицепрезидентът Илияна Йотова,..

публикувано на 06.01.25 в 11:58

ДЗП алармира за пагубните последици за пернатите заради фойерверките

Дружеството за защита на птиците алармира за пагубните последици за пернатите, вследствие на пиротехническите забавления около новогодишното празнуване. Общо над 600 са ранените и загинали птици от фойерверките в Копривщица, сигнализираха от „Зелени Балкани“. Пред Радио София Радослав Петров от Дружеството за защита на птиците обясни, че в..

публикувано на 06.01.25 в 11:07

Всеки, който скача в ледените води, вади своя личен кръст

От 15 години, на Богоявление, Христо Таушанов от София скача в ледените води на езерото в кв. "Дружба", за да спаси кръста. През 2002 г. изпитва силни затруднения, когато живее в САЩ и се зарича, че ако успее да се върне жив и здрав в България, на Йордановден ще скочи за кръста. Връща се и успява да удържи на думата си. И така от 15 години,..

публикувано на 06.01.25 в 10:08