Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Кюстендил Петър Паунов: Всички детски градини в България трябва да станат безплатни

Снимка: Лили Големинова

Как се отразява кризата във държавната власт и честата смяна на управлението на местните власти? По какво се различават детските градини в Кюстендил от другите в България? Какви са проблемите на икономиката в Кюстендил? Продължава ли овощарството да е водещо?

Това бяха част от въпросите, които Красимир Мартинов отправи към кмета на Кюстендил Петър Паунов. „Най-голямото бедствие, което можем да си причиним, са изборите всяка година“, смята той.

За първи път в България в Кюстендил са въведени безплатна детска градина и ясли. „Има опити да се въведе задължителна детска градина вместо да се направи по-лесното – да я направи лесно достъпна за всички“, каза кметът. „Анализът показват, че повече 80% от децата, които посещават детска градина, продължават образованието си в основни и средни училища. Голям проблем е, че повече от 50 % от българските деца не посещават училище – преди всичко от малцинствените групи. Затова взехме без колебание с колегите от Общинския съвет решение, децата, родени след 1 януари да ползват безплатна детска градина в нашия град“, каза Петър Паунов. Общината компенсира недостига на средства за това начинание чрез дарения. Кметът на Кюстендил смята обаче, че са нужни реформи в образованието, така че детските градини в цялата страна да станат безплатни, за да могат децата след това да бъдат обхванати от училищната система. Освен това според него стажовете на студентите по педагогика трябва да се зачитат за трудов стаж. Други особености на детските градини в Кюстендил са, че те работят целогодишно и че към всяка от нея има млечна кухня.

За икономиката на града Петър Паунов изтъкна, че след 2009 година са били изгонени криминалните елементи от сектора и са овладени черешовите кампании. Той добави, че общината е привлякла инвеститори за на 6000 декара и че има сериозна активизация в частния сектор – основно в производството на череши и ябълки. Той отбеляза обаче, че няма достатъчно европейски субсидии.

Освен това общината залага на инвестиции в балнеологията, добави кметът на Кюстендил. Той подчерта, че Кюстендил е бил не само „овощната градина“, но и балнеоложката столица на България и че общината предвижда в инвестиционната си програма възстановяването на балнеоложките бази и рехабилитационните центрове.

Чуйте двете части на интервюто. Чуйте и анкета сред гражданите на Кюстендил за работата на кмета и общината.

.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложение за кандидат студенти "Уча в чужбина" ще стартира този уикенд в София

Университетското образование в чужбина е желана перспектива за все повече бъдещи студенти, но изборът на образователна дестинация става изключително важен за тях с оглед на перспективите за бъдеща реализация.  По последни данни  за 70.1% от студентите е по-важно придобитото образование в чужбина да е стойностно и да разширява перспективите за..

публикувано на 20.09.24 в 17:52

Превенция и безплатни прегледи срещу най-честите заболявания

От 21 септември 2024 г. всяка трета събота от месеца ще бъдат провеждани събития с вход свободен, с цел превенция и профилактика на най-често срещаните заболявания и здравословни проблеми у нас. Присъстващите ще имат възможност да се запишат за безплатни профилактични прегледи и да получат ваучери за безплатни изследвания. Лекари от УМБАЛ..

публикувано на 20.09.24 в 17:43

Фармацевтите са в готовност за протест

Фармацевтите са готови на протест заради приетите преди дни на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Промените предвиждат продажба на лекарствени продукти във вендинг машини. Какви са техните притеснения и какво решение предлагат? Маг.-фарм. Константин Качулев, председател на Национална аптечна браншова..

публикувано на 20.09.24 в 16:30

Търг за съвременно българско изкуство представя творби на млади и изявени майстори

Търг за съвременно изкуство ще представи творби на изявени и млади съвременни български майстори.   Как се остойностява съвременно изкуство днес, как се продава и купува, как се създава стойност, разказаха в предаването “Радиокафе“ Милена Едвиг и Красимира Кунева. "В продажбата на съвременно изкуство нашият пазар е слабо развит и това е..

публикувано на 20.09.24 в 15:15
Камала Харис и Доналд Тръмп

Дебатът Тръмп-Харис е все още горещ

Повече от седмица след края на дебата между вицепрезидента Камала Харис и бившия президент Доналд Тръмп, също и недоказаните твърдения за това как имигранти от Хаити се хранят с домашни любимци продължават да са тема на разговор. Стигна се дори и до бомбени заплахи и отменяне на събития въпреки, че официални лица неведнъж отрекоха подобни..

публикувано на 20.09.24 в 15:12
Искра Ангелова и Виктория Ценова

Искра Ангелова създаде школа за актьорско майсторство

Искра Ангелова е журналист и актриса, ангажиран гражданин по всякакви теми на нашето съвремие. Тя създаде своя школа за актьорско майсторство, но не само – това е място и за култура, комуникация и общуване с младите хора. Ангелова разказа какво я е вдъхновило да създаде тази школа и първите стъпки, към която тръгват от кастинг агенция и..

публикувано на 20.09.24 в 15:10
Клиника по урология на Военномедицинска академия

Медици от 7 държави на курс при уролозите от ВМА

Специалисти от седем държави се включиха в двудневен курс, организиран от Клиника по урология на Военномедицинска академия, ръководена от проф. д-р Илия Салтиров. В научно-практическата академия се включиха медици от България, Израел, Сърбия, Република Северна Македония, Словения, Румъния и Турция. Специално участие взеха и..

публикувано на 20.09.24 в 14:35