Това бяха част от въпросите, които Красимир Мартинов отправи към кмета на Кюстендил Петър Паунов. „Най-голямото бедствие, което можем да си причиним, са изборите всяка година“, смята той.
За първи път в България в Кюстендил са въведени безплатна детска градина и ясли. „Има опити да се въведе задължителна детска градина вместо да се направи по-лесното – да я направи лесно достъпна за всички“, каза кметът. „Анализът показват, че повече 80% от децата, които посещават детска градина, продължават образованието си в основни и средни училища. Голям проблем е, че повече от 50 % от българските деца не посещават училище – преди всичко от малцинствените групи. Затова взехме без колебание с колегите от Общинския съвет решение, децата, родени след 1 януари да ползват безплатна детска градина в нашия град“, каза Петър Паунов. Общината компенсира недостига на средства за това начинание чрез дарения. Кметът на Кюстендил смята обаче, че са нужни реформи в образованието, така че детските градини в цялата страна да станат безплатни, за да могат децата след това да бъдат обхванати от училищната система. Освен това според него стажовете на студентите по педагогика трябва да се зачитат за трудов стаж. Други особености на детските градини в Кюстендил са, че те работят целогодишно и че към всяка от нея има млечна кухня.
За икономиката на града Петър Паунов изтъкна, че след 2009 година са били изгонени криминалните елементи от сектора и са овладени черешовите кампании. Той добави, че общината е привлякла инвеститори за на 6000 декара и че има сериозна активизация в частния сектор – основно в производството на череши и ябълки. Той отбеляза обаче, че няма достатъчно европейски субсидии.
Освен това общината залага на инвестиции в балнеологията, добави кметът на Кюстендил. Той подчерта, че Кюстендил е бил не само „овощната градина“, но и балнеоложката столица на България и че общината предвижда в инвестиционната си програма възстановяването на балнеоложките бази и рехабилитационните центрове.
Чуйте двете части на интервюто. Чуйте и анкета сред гражданите на Кюстендил за работата на кмета и общината.
.Две организации с обединили усилията си, за да създадат в София център за подкрепа на младежи без родителска грижа под името "Пристан" . Целта е младите хора в нужда да открият защитено пространство, в което могат да общуват със специалисти и свои връстници. Там те ще получават психологическа и емоционална помощ, консултации за търсене..
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“, коментира пред Радио София адв. Кръстьо Кунчев. Преди да открие своя самостоятелна практика, той е работил в "Топлофикация – София“ като юрист и има наблюдения за водените дела от страна на дружеството. "Исковете, които "Топлофикация“ предявява срещу..
Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..