Днес е именно третата неделя на ноември и България също е сред страните, които показват съпричастност с пострадалите от пътни инциденти. От началото на тази година загиналите граждани по пътищата на страната ни са 571, а пострадалите са близо 7500. Намаляването на жертвите обаче е отговорност на всички участници в движението.
В редица страни по света днес се отдава почит и внимание на загиналите и пострадалите от пътно-транспортните произшествия. За първи път този ден е отбелязан през 1993 г. във Великобритания.
Най-много сред загиналите пешеходци за 2014 г. година са възрастните хора над 64-годишна възраст, които са близо 50% от всички загубили живота си. Това е и най-уязвимата група участници в пътното движение, обяви министърът на вътрешните работи Веселин Вучков. Той обясни, че това е темата, по която въпреки смяната на ръководството на министерството, ще има максимална приемственост и проблемът остава приоритетен. По думите му България е постигнала напредък по отношение безопасността на пътното движение. От 2008 година жертвите и пострадалите от пътно-транспортни произшествия в страната са намалели с почти 50%. Вучков допълни че Европейския съюз си е поставил за задача да намали с 20% жертвите по пътищата в Европа.
Инициативата „Световен ден на възпоменание на жертвите на пътно-транспортните произшествия“ има за цел постигането на по-голяма сигурност по пътищата. В нея се включват както Министерството на вътрешните работи, Националния съвет на религиозните общности, Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския Съвет, Столичната община, Министерството на образованието и науката, Българския Червен кръст и Съюза на българските автомобилисти.
Чуйте още в репортажа на Ивайло Николов.
В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..
Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..
Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..
Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..
В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..
Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..