Ежегодно в северното полукълбо се регистрират повече от 100 милиона души болни от грип (10-20% от населението) и от 500 хиляди до 1 милиона болни със сериозни усложнения в следствие на грипното заболяване.
Епидемиите от грип пораждат преки и непреки икономически загуби, посредством временната липса на работна ръка, натоварването на здравните и осигурителни услуги и страданието на заболелите. Броят на заболяванията от грип превишава значително броя на всички останали инфекции, взети заедно.
Медицинският персонал също е изложен на висок риск от заразяване по време на епидемии. Рискът от заразяване при здравни работници е наличен освен чрез директен контакт с пациенти, но и в рамките на обществения живот. Това са част от проблемите, които дискутират здравни специалисти от цялата страна на шестата национална конференция по превантивна медицина.
Според председателя на БСПМ доц. д-р Андрей Галев превантивната медицина трябва да представлява съществена част от дейностите, осъществявани от Министерство на здравеопазването. По думите му, заради икономическата криза ще има известен спад в средствата, отделяни за профилактика и превенция, но няма прекъсване на дейността по вече приетите програми.
Обхващат профилактични прегледи по сексуално здраве, тютюнопушене, алкохол, опазване на работещи и пациенти, контролиране на радон в училища и детски градини, здравно образование в училищата, като най-широкообхватната програма е за околна среда и здраве.
Чуйте още акценти от шестата национална конференция по превантивна медицина от интервюто на Мариана Гомилева с доц. д-р Андрей Галев.
На 12 май започваме седмицата с нови коментатори във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев . От 9 май, петък, най-горещата тема е една. Именно тя беше във фокуса на разсъжденията в днешното издание: Референдума във връзка с влизане на България в Еврозоната , обявен от президента Румен Радев. "Изборът на датата..
Пазарът на ИТ аутсорсинг в Европейския съюз се развива с впечатляваща скорост. Очаква се годишният темп на растеж в сектора да бъде между 7 и 8%, но е необходима промяна на фокуса, каза пред БНР-Радио София д-р Христо Лесев , собственик и изпълнителен директор на българска компания с международен опит в разработката на софтуер и мобилни..
В предаването “Радиокафе“ дискутираме тема, за която е крайно необходимо да говорим и за която е нужно не само да се говори, но и да се търсят ефективни и адекватни решения. Планината Витоша е огромен потенциал, който виждаме всеки ден, буквално на километри от нас и начинът, по който бихме могли да използваме това богатство. Тази беше..
Отборът от студенти по "Право" на Софийския университет класира България на 15-о място в престижното състезание за млади юристи Willem C. Vis Moot. Надпреварата представлява изкуствено създаден казус, върху който студентите работят 6 месеца. След този срок представители на университети от цял свят се срещнаха през април т.г. във Виена,..
Според данните на Националния статистически институт за последната календарна година бедните в България нарастват до 21,7% от населението . Рискът от изпадане в бедност се изразява и в конкретни лишения за домакинствата. Те все по-трудно заделят пари, спестяват за почивка и поддържане на дома. Това важи и при намерението за закупуване на..
В края на април “Ливърпул” стана шампион на Англия за 20-и път в историята си. Това стана възможно след като отборът надделя с 5:1 над "Тотнъм". Пред Радио София привърженикът и служител на футболен клуб “Ливърпул” - Марио Джунински сподели радостта си от победата. "Все още се възстановяваме от празненствата след като станахме официално..
Музикалното дуо Павлина Радионова - пиано, и Диана Станчева - цигулка, ще изпълнят на 16 април в камерна зала „България“ сонати за пиано и цигулка от Моцарт, Вила Лобос, Турина и Гершуин. Двете дами свирят заедно от 2019 г. и от тогава гледат всяка година да имат различни участия. Миналата година са имали концерт в зала “България”, отново част от..