От дирекцията се надяват през следващия програмен период да бъдат одобрени и конкретни проекти, какъвто е например този за устойчивото управление на природния парк, благодарение на който през последните две години се инвестира в благоустройство на алейната мрежа, местата за отдих и дори обособяването на конни и веломаршрути.
При изпълнението на проекта за устойчиво управление на Природен парк „Витоша“ се развиват три концепции за алтернативен туризъм, които включват конния, велосипедния и катераческия спорт. Посетителите могат да използват 7 конни маршрути, както и 12 трасета в 3 дисциплини от планинското колоездене.
Скалното катерене обаче има добри традиции на Витоша и дирекцията инвестира преди всичко в ремонтиране на маршрути, или по-точно катерачни турове. Един от най-използваните обекти в природния парк е „Комините“. Именно там са подменени и голяма част от клиновете, поясни Сава Попсавов , главен експерт в отдел „Туризъм“ на дирекцията.
През следващата година обаче дирекцията Природен парк „Витоша“ иска да развие и пещерния туризъм. В момента нито една от над 30-те пещери не е отворена за туристически посещения, дори и най-дългата в България – Духлата. Тъй като повечето са концентрирани в Боснешкия карст, според изготвената концепция за развитието на пещерния туризъм се предвижда да се изгради голям информационен център в село Боснек. Десислава Гюрова от Природен парк „Витоша“ разказа, че в пещерите се наблюдава и изключително голямо разнообразие на фауната, например 14 вида прилепи, както и много безгръбначни животни, които изцяло са се адаптирали към живот в мрака – те са изцяло бели и са със закърнели очи.
През следващата година дирекция Природен парк „Витоша“ се надява подобри условията и за практикуването на парапланеризма и ските свободен стил.
Чуйте още по темата в репортажа на Златина Йовкова.
Най-новата книга на Ан Апълбаум , носител на наградата “Пулицър“ - “Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света“ , е алармиращ анализ за това как автокрациите си сътрудничат, за да подкопаят демократичния свят, и как ние трябва да се обединим, за да им противодействаме. Днес автокрациите се управляват не от един..
Родители и близки на жертви на пътя, много от които деца, излязоха на протест пред Съдебната плата в София. С шествие множеството се отправи пред сградата на Министерство на правосъдието, за да изрази гнева си и да настоява за справедливи присъди за нарушителите на пътя. Хората носеха плакати с надписи: "Съдебната система в България:..
Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА) организира кампания за съхранение на паметта на българския национален герой, летец-изтребител Димитър Списаревски, който загива само на 27 години при боен полет по време на бомбардировките на София през Втората световна война , след като сваля американски бомбардировач..
Велошествие и спортен празник, в който известни личности се включват и повеждат колона за по-чист въздух в София. Множество популярни спортни звезди на България ще поведат колоната на "София кара колело за по-чист въздух“ на Цветница, 13 април. “Това е традиционно събитие, което всяка година през април месец провеждаме. Тази година Цветница е на 13..
На 27 и 28 май на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на "Хубавата Елена“ от Жак Офенбах. С този спектакъл ще бъдат отбелязани и 60 години от основаването на Учебния музикален театър към Националната музикална академия. „Хубавата Елена“ е опера-буфа в две действия, създадена от френския композитор Жак Офенбах...
Гост на Деси Попова и Крис Илиев в шоуто "Добър вечер, София" е Симона Стоянова - млада актриса, която прави изключителни превъплъщения в своите роли в озвучавнето на филми , т.нар. дублаж. "Началото започна с теб. Когато учихме актьорско майсторство в Театрален колеж "Любен Гройс", където сме завършили в един клас, след което имаше..