Подмяна на спирките на градския транспорт в София чрез концесия за управление и поддържане предлага в доклад кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова.
Предстои докладът да бъде внесен за разглеждане в постоянните комисии на Столичния общински съвет, след което да бъде вкаран за гласуване на заседание на съветниците.
Концесията включва близо 2500 съоръжения. Докладът е направен от консултанти, чието становище показва, че икономическия модел на публичното - частно партньорство е подходящ за изграждане и модернизиране на спирките на обществения транспорт. Концесионерът ще има право да разположи до спирките – но не на всички – търговски обекти за вестници и дребни пакетирани стоки и рекламни съоръжения, които може да експлоатира сам или да ги отдава под наем.
Освен това концесионерите ще трябва да предоставят на общината 5 процента от общата рекламна площ на спирките. Така администрацията си запазва правото да монтира свои съоръжения за информационни кампании. проектите за спирките могат да бъдат по типови или индивидуални проекти, одобрени от сос, което гарантира обща визия.
Със сигурност докладът за подмяна на спирките на градския транспорт в София чрез концесия ще бъде обсъждан през 2015 година, тъй като на последната сесия на 29 декември ще се гледа само план сметката за чистотата в София.
Печалбата на българската банкова система нараства с 8,7 на сто на годишна база до 1,967 млрд. лева за първите шест месеца на настоящата 2025 година , сочат данните на Българската народна банка. За сравнение - през първото полугодие на миналата година банките отчетоха печалба от 1,81 млрд. лева или със 157,9 млн. лева по-малко спрямо настоящия..
Продължават дейностите по установяване и премахване на нерегламентирано поставени антипаркинг съоръжения на общински площи – скоби, вериги, стълбчета, съобщават от Столичния инспекторат. От началото на годината до сега са демонтирани около 300 неправомерно поставени съоръжения , като само за последния месец те са близо 30...
В разгара на горещата вълна в Европа учени изчислиха, че около 2300 души са загинали в 12 големи европейски града в резултат на екстремните температури, подхранвани от климатичните промени, съобщава БГНЕС. Според климатоложката Фридерике Ото от Имперския колеж в Лондон, тази предварителна оценка има за цел да привлече вниманието и да отправи..
Софийската УМБАЛ “Лозенец” и Центърът за психологична помощ обявяват клинични стажове за специалистите от областите Клинична психология, Психология на здравето, Клинична и социална работа и други специалисти, които проявяват интерес към сферата на психичното здраве, съобщават от болничното заведение. Стажовете са подходящи за практикуващи психолози и..
Правителството реши да отпусне еднократна финансова помощ от 3 000 лева на пострадалите от пожарите през 2025 година. За целта са необходими до 900 000 лв., които са осигурени от бюджета на Министерството на труда и социалната политика. Предложението е на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, съобщиха от правителствената..
Центърът за градска мобилност реновира изцяло пространствата за паркиране като част от инициативата на дружеството за премахване на т.нар. “кални точки“. С нови вид вече са терените: паркинг на ул. “Беломорски проход“, пред бл. 47 в район “Лозенец“; паркинг на ул. “Мала планина“ в район “Лозенец“; терен на ул. “Димитър Манов“ в кв. “Иван..
Сметната палата ще извърши одит на общини и двете министерства, които отговарят за водите. Проверката е за осигуряване на достъп до питейна вода на населението в условия на засушаване за периода от 1 януари 2021 г. до 31 декември 2025 г. Одитори на Палатата влизат в МРРБ и МОСВ, както и в общини. Екипът ще изследва как се управляват водните ресурси..