Проблемите с уличните кучета, които далеч не са от вчера, в крайна сметка инициираха въвеждането на наредби за задължителна идентификация на кучетата в Столичната община и други общини в страната.
Единствено задължителното чипиране и регистрация на домашните кучета и котки може да доведе до трайно намаляване на изоставените на улицата животни, категорични са от българския офис на международната организация за защита на животните "Четири лапи".
От организацията приветстват идеята на Министерството на земеделието и храните за въвеждане на задължително идентифициране с микрочип на всички кучета и котки при поставяне на първа ваксина против бяс.
Някои животни вече имат микрочипове, но това е по преценка на стопаните им. Благодарение на устройството може да се установи чие е животното, ако то се изгуби.
Глобите, че не сме чипирали животното си, започват от 20 лв. и могат да достигнат до 200 лв. Ако кучето ви не е изрядно, проверяващите могат да ви глобят в размер до 50 лева и ще ви дадат предписание да го регистрирате и да му поставите чип в едноседмичен срок. При повторна проверка, ако пак сте нередовни, ще ви напишат нова глоба до 200 лева.
За намаляване на популацията на бездомните кучета и котки у нас се предвиждат нови промени в Закона за защита на животните и в Закона за ветеринарно-медицинската дейност.
Чуйте какви точно ще бъдат те в интервюто на Петя Зунгорлиева с д-р Марина Иванова от международната организация за защита на животните „Четири лапи“. Тя обяснява и какво точно представляват самите чипове.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..