Проблемите с уличните кучета, които далеч не са от вчера, в крайна сметка инициираха въвеждането на наредби за задължителна идентификация на кучетата в Столичната община и други общини в страната.
Единствено задължителното чипиране и регистрация на домашните кучета и котки може да доведе до трайно намаляване на изоставените на улицата животни, категорични са от българския офис на международната организация за защита на животните "Четири лапи".
От организацията приветстват идеята на Министерството на земеделието и храните за въвеждане на задължително идентифициране с микрочип на всички кучета и котки при поставяне на първа ваксина против бяс.
Някои животни вече имат микрочипове, но това е по преценка на стопаните им. Благодарение на устройството може да се установи чие е животното, ако то се изгуби.
Глобите, че не сме чипирали животното си, започват от 20 лв. и могат да достигнат до 200 лв. Ако кучето ви не е изрядно, проверяващите могат да ви глобят в размер до 50 лева и ще ви дадат предписание да го регистрирате и да му поставите чип в едноседмичен срок. При повторна проверка, ако пак сте нередовни, ще ви напишат нова глоба до 200 лева.
За намаляване на популацията на бездомните кучета и котки у нас се предвиждат нови промени в Закона за защита на животните и в Закона за ветеринарно-медицинската дейност.
Чуйте какви точно ще бъдат те в интервюто на Петя Зунгорлиева с д-р Марина Иванова от международната организация за защита на животните „Четири лапи“. Тя обяснява и какво точно представляват самите чипове.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..