Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йозеф ван Висем: Лютнята е въображение и разходка към различни светове

"Усещането на концерта в София беше сякаш съм на църковна меса, а не на обикновен концерт. Публиката беше толкова концентрирана"

Холандският майстор на лютнята и минималистичния звук Йозеф ван Висем отправи метафизичен замах в Първо студио на Българското национално радио, по покана на "Аларма Пънк Джаз". Освен, че Висем ни спретна интимно изживяване в истории, светове и места, които всеки рисува с магията на въображението си, той не направи просто концерт, а представление като "църковна меса", както самият той определи концерта си в София, впечатлен от изключителната концентрация на публиката в Първо студио.

Но кой е Йозеф ван Висем?

Роден е в Маастрихт през 1962 г., ходи на уроци по китара от малък, а един ден в стаята на учителката по китара забелязва лютня. Първо се изненадва от формата на този инструмент, след това от звука и традицията в миналото. Започва да разучава лютнята и да изживява работата с този звук все по-вътрешно и все по-духовно.

През 80-те години участва в пънк банда, а по-късно се издържа от собствения си бар в Грьонинген, който според ван Висем е бил убежище на странници, особняци и музиканти-авантюристи. В един момент изоставя рокендрола и заминава за Ню Йорк, за да се отдаде в продължение на години в обучение и работа с лютнята.

Повратен момент в кариерата му на музикант е срещата в лондонския Сохо с лошото дете на независимото американско кино Джим Джармуш, при която ван Висем му подарява свои дискове, а резултатът: три албума, в които Джармуш е на китарата, а преди малко повече от две години ван Висем е поканен да напише саундтрака към философската, вампирска филмова рокендрол поема "Само любовниците остават живи" (2013).

В аудиото можете да чуете за софийската публика, срещата с лютнята и емоцията на тази музика, защо тя е изключително добра за филми, за лютнята като символ на чистотата на природата най-много днес, когато дори кръвта не е хубава (по "Само любовниците остават живи") и пънка.

Интервюто е на Юлия Владимирова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00