Днес голямата българска пианистка Милена Моллова навършва 75 години! И тъй като тя обича да гледа напред, ще започнем с днешния ден, когато от 18 часа в галерията на Нов Български Университет (чийто музикален департамент именно под ръководството на Милена Моллова бързо „дръпва“ напред и където тя сега е почетен професор) ще има специална вечер под надслов „3/4 от 100“ за нейния юбилей.
Чуйте какво разказва Милена Моллова в предаването „Радиокафе“ на Радио София - за избора на програма и „колко е хубаво да знаеш всички сонати на Бетовен и да си кажеш - днес ми се свири Патетична соната… и да я изсвириш“, за все по-високото темпо на живот, за концертите, за мисията да възпитаваш - и любовта към музиката, и високото майсторство!
Животът на Милена Моллова е като филм - започва да свири съвсем мъничка в родния Шумен, идва в София, където живее в интерната за даровити деца, на 13 години дебютира със Софийската филхармония, на 17 вече е завършила Музикалната академия (със специално разрешение). Учила е при Димитър Ненов, после при Панка Пелишек. Специализира при Емил Гилелс.
На легендарното първо издание на международния конкурс „П.И. Чайковски“ става най-младият финалист и печели пета награда. Следват още куп отличия - на конкурсите „Маргарита Лонг“, на изключително трудния конкурс на немската телевизия ARD… и още, и още. Спомня си как в САЩ публиката ръкопляска по време на финалната част на Виенски карнавал от Шуман - нещо немислимо на класически концерт. И концерти, концерти - из цяла България и из целия свят. На бърза ръка Милена Моллова става професор в музикалната академия в София и нейни ученици започват да печелят награди и да пътуват (и остават) по света. В музикалната суматоха Милена Моллова успява да роди и отгледа три прекрасни деца - две момичета и едно момче, от които двама са музиканти, а една - най-малката Мелита е икономист.
И днес денят на Милена Моллова е изпълнен със срещи, уроци, проекти, пътувания, майсторски класове, концерти. Тази вечер в залата на НБУ тя ще свири за близки, приятели, ученици и почитатели.
Коментаторите на "Форум" днес разсъждаваха и дискутираха по следните теми: (Изкуствено създаденото) напрежение между участниците на движение . Живущи срещу велосипедисти, срещу шофьори… Неравнопоставеност на пътното платно. Каруците – забранени за центъра на София, ама уж…Напрежението понякога се подклажда и от общински съветници..
След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование. Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много..
В предаването “Добър вечер, София“ той разкри: “Напоследък животът през моите очи е постоянна промяна. Дори като се обърна назад, все едно съм живял няколко живота“. Певецът поясни, че преживява динамичен период, по думите му - с много размествания на пластовете. “Приемам промяната като нещо положително за моето израстване“, коментира..
Обучителната програма “Жените в технологиите”, предоставяща безплатни курсове за жени за базови дигитални умения, постигна всички заложени цели, поставени в началото на годината, отбеляза служебният социален министър Ивайло Иванов при подписване от страна на от МТСП, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и китайска технологична компания..
Едно-две поколения знаеха, но бяха позабравили какво значи финансова пирамида. Десетилетието след 10 ноември 1989 г. беше златен период за "Лайф чойс", "Ист-Уест интернешънъл" и други, които използвайки паниката на хората от невиждана дотогава инфлация, търсеха печалби. Тези дни десетки хиляди българи "изгоряха" с милиони от новата..
Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София. Беше отчетено, че..