Днес голямата българска пианистка Милена Моллова навършва 75 години! И тъй като тя обича да гледа напред, ще започнем с днешния ден, когато от 18 часа в галерията на Нов Български Университет (чийто музикален департамент именно под ръководството на Милена Моллова бързо „дръпва“ напред и където тя сега е почетен професор) ще има специална вечер под надслов „3/4 от 100“ за нейния юбилей.
Чуйте какво разказва Милена Моллова в предаването „Радиокафе“ на Радио София - за избора на програма и „колко е хубаво да знаеш всички сонати на Бетовен и да си кажеш - днес ми се свири Патетична соната… и да я изсвириш“, за все по-високото темпо на живот, за концертите, за мисията да възпитаваш - и любовта към музиката, и високото майсторство!
Животът на Милена Моллова е като филм - започва да свири съвсем мъничка в родния Шумен, идва в София, където живее в интерната за даровити деца, на 13 години дебютира със Софийската филхармония, на 17 вече е завършила Музикалната академия (със специално разрешение). Учила е при Димитър Ненов, после при Панка Пелишек. Специализира при Емил Гилелс.
На легендарното първо издание на международния конкурс „П.И. Чайковски“ става най-младият финалист и печели пета награда. Следват още куп отличия - на конкурсите „Маргарита Лонг“, на изключително трудния конкурс на немската телевизия ARD… и още, и още. Спомня си как в САЩ публиката ръкопляска по време на финалната част на Виенски карнавал от Шуман - нещо немислимо на класически концерт. И концерти, концерти - из цяла България и из целия свят. На бърза ръка Милена Моллова става професор в музикалната академия в София и нейни ученици започват да печелят награди и да пътуват (и остават) по света. В музикалната суматоха Милена Моллова успява да роди и отгледа три прекрасни деца - две момичета и едно момче, от които двама са музиканти, а една - най-малката Мелита е икономист.
И днес денят на Милена Моллова е изпълнен със срещи, уроци, проекти, пътувания, майсторски класове, концерти. Тази вечер в залата на НБУ тя ще свири за близки, приятели, ученици и почитатели.
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..