Книгата ще има своята премиера днес от 18 часа в зала 2 на Софийския университет, където нейният автор Владимир Трендафилов в професор по английска литература. Точното име на книгата е "Употребите на британския ментор: рецепцията на Чарлс Дикенс в България" и тя е "отворена" за всеки, който поиска да посегне към нея. Владимир Трендафилов е убеден, че не книгите трябва да търсят нас, а ние - тях. А неговите "срещи" с Чарлс Дикенс са започнали в още в детството с едни прекрасно издание на "Дейвид Копърфийлд" - роман, запленил съзнанието му не само със словото на големия английски писател, но и с илюстрациите, с "усещането за книга" и с романтика, която витае и до днес.
Иначе неговите изследвания върху образа и творчеството на Дикенс са започнали още преди 25 години, но сега с тази книга Владимир Трендафилов се стреми да "отговори на въпроси, свързани с разнообразното присъствие на великия английски романист в българското литературно поле, да развенчае митове и да попълни бели петна". Какви са тези бели петна, какви са представите ни за Чарлс Дикенс, кои са клишетата, от които е добре да се избавим, как, кога и от кого е са превеждани неговите книги и дали е добре да има един преводач, който познава в дълбочина даден автор от калибъра на Дикенс или (както е у нас) "ветрило" от различни преводачи - всичко това Владимир Трендафилов разказва в сутрешното "Радиокафе" на Радио София.
А междувременно можете да си припомните вашата любима творба на Дикенс - независимо дали това е "Дейвид Копърфийлд" или "Големите надежди", или пък "Повест за два града", "Коледна песен" или "Оливър Туист".
Коментаторите на "Форум" днес разсъждаваха и дискутираха по следните теми: (Изкуствено създаденото) напрежение между участниците на движение . Живущи срещу велосипедисти, срещу шофьори… Неравнопоставеност на пътното платно. Каруците – забранени за центъра на София, ама уж…Напрежението понякога се подклажда и от общински съветници..
След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование. Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много..
В предаването “Добър вечер, София“ той разкри: “Напоследък животът през моите очи е постоянна промяна. Дори като се обърна назад, все едно съм живял няколко живота“. Певецът поясни, че преживява динамичен период, по думите му - с много размествания на пластовете. “Приемам промяната като нещо положително за моето израстване“, коментира..
Обучителната програма “Жените в технологиите”, предоставяща безплатни курсове за жени за базови дигитални умения, постигна всички заложени цели, поставени в началото на годината, отбеляза служебният социален министър Ивайло Иванов при подписване от страна на от МТСП, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и китайска технологична компания..
Едно-две поколения знаеха, но бяха позабравили какво значи финансова пирамида. Десетилетието след 10 ноември 1989 г. беше златен период за "Лайф чойс", "Ист-Уест интернешънъл" и други, които използвайки паниката на хората от невиждана дотогава инфлация, търсеха печалби. Тези дни десетки хиляди българи "изгоряха" с милиони от новата..
Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София. Беше отчетено, че..