Стилистката и художничка по косите и костюмите на Бьорк ще гостува в София за ДОМА Арт Фест 2015: Нордика, фестивалът за съвременно изкуство, който тази година представя култура от Северна Европа.
Арнадотир Храндутар от Исландия - известна и като Шоплифтер (Shoplifter) е автор на прическата-скулптура на Бьорк за албума й Медула (Medulla), 2004 г., както и на роклята й от турнето „Greatest Hits Tour“ през 2003 г., отговорна е за някои други аксесоари и за редица нейни фотосесии в известни чуждестранни лайфстайл списания.
За ДОМА Арт Фест: Нордика Шоплифтер ще създаде специфична за мястото си инсталация от човешки коси, запазената марка в нейното изкуство и личен художествен интерес. Произведението, кръстено „Vanity Disorder“ е триизмерна геометрична скулптура на стена, направена от коси в различни цветове - представата на художника за хаос в суетата.
Бьорк и Шоплифтер се срещат в Рейкявик в средата на 90-те и музикалната икона веднага се влюбва в екстравагантния стил на своята сънародничка. След появата на „Медула“, Бьорк разказва, че идеята за прическата-скулптура била вдъхновена от неин сън, в който двете танцували една около друга и плетяли косите си. Шоплифтер нарича косата, своят основен инструмент на работа, „ултимативната нишка, която расте от тялото ни“, фраза прекрасно пасваща на творчеството на Бьорк, в което в голяма част присъства органичното.
В момента произведения на Шоплифтер са изложени в Музея за съвременно изкуство в Ню Йорк - МоМА като част от голямата ретроспективна изложба за творчеството на Бьорк.
Изкуството на Шоплифтер генерално се позиционира някъде в сивата зона между визуалното изкуство, пърформънса и дизайна. Години наред тя изучава начините на употреба и символистичната природа на косата, както и нейния визуален и артистичен потенциал. Косата за Шоплифтер е оригинална, креативна тъкан, начин за хората да се отличат един от друг като индивиди и често форма на изкуство.
Хуморът играе важна роля в живота и работата на художника, понякога само загатнат, а друг път - главен мотив в произведенията й. Основни техники, които Шоплифтер ползва са традиционните за исландския, а и за почти всеки друг фолклор тъкане, плетене и ширити, чрез които създава иновативни текстилни материи, превърнали се в изкуство. Основните мотиви, които тя разглежда са човешкият нарцисизъм и природният стремеж към красота.
Освен инсталацията, артистката ще направи и среща с публиката на 30-ти май от 16 ч. до 17 ч. в Галерия Индустриална на ул. „Индустриална“ 11.
Повече за участието на Шоплифтер в София - чуйте от интервюто на Юлия Владимирова с Мартина Стефанова от Дома Арт Фест.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..