„БГ Бъди активен“ включва България в европейския Ден без асансьори (No Elevators Day) днес. Идеята е да бъдат поканени посетителите на сградите да изберат стълбите пред асансьора, като една лесна алтернатива за движение. В инициативата се включват 17 европейски държави, с над 180 събития, в 50 града.
Ще бъдат затворени асансьори в обществени, корпоративни и частни сгради на България, Белгия, Гърция, Турция, Обединеното кралство, Латвия, Литва, Полша, Сърбия, Словения, Словакия, Испания, Франция, Хърватска, Албания, Унгария, Румъния. Събитието е част от най-голямата обществена кампания за физическа активност „Да раздвижим България”, която в страната се организира от „БГ Бъди активен“.
Как да се присъедините към Деня без асансьори:
· Качете се по стълбите вместо с асансьора/ескалатора
· Поканете приятелите и колегите си да се присъединят към вас
· Запечатайте (затворете символично) асансьор, но имайте предвид нуждите на хора със специфични потребности
· Какво ще стане ако се изкачим по стълбите, вместо с асансьора?
· Хората прекарват приблизително две трети от живота си на работното си място
· Изкачването на стълби изгаря до три пъти повече калории от ходенето
· Изкачването на един етаж всеки ден води до загубата на до 2.7 кг. за година
Изкачването по стълби води до:· по-добра плътност на костите при жени в менопауза
· повишена мускулна сила в долната част на тялото
· намаляване на риска от наранявания при падане при възрастните хора
· добри нива на „добрия холестерол“
· Изкачването по стълбите не изисква никакви средства, специална екипировка или подготовка
· Изкачването по стълбите се „натрупва“ през деня и е част от препоръчителните 30-минути ежедневна физическа активност.
Повече за кампанията чуйте от разговора на Юлия Владимирова с Биляна Милева от "БГ Бъди активен"
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..