Защо посред бял ден в Борисовата градина пребиват дядо с неговите внучета и как за пореден път реалността се сблъсква с абсурда? Софийската районна прокуратура се самосезира за побоя над възрастния мъж в Борисовата градина, от прокуратурата съобщиха, че е направен втори разпит на пострадалия мъж и е проведено разпознаване в Първо районно управление. Мъжът, който беше пребит в парка в петък е със сериозни наранявания.
Побоят се е случил пред очите на двете му внучета - момче на 11 и момиче на 7 години. След нападението пострадалият е прекарал тежка операция, за да бъде спасено окото му, а 7-годишното момиченце се страхува да излиза от къщи.
„Заплашили сина ми, като го наричали циганин, мангал и т.н. Накарали го да свали току-що сменената превръзка на шитата си рана на крака, за да докаже, че не симулира за да проси“, разказа Петър Иванов, син на пребитият 67-годишен мъж в коментар във Facebook. В болницата лекарите повече от два часа са се борили да спасят окото на мъжа, в което са се врязали очилата му. Предполага се, че възрастният мъж е бил бит от група скинари, които помислили внука му за ромче. Полицията работи по залавянето на скинарите.
Коментар по темата потърсихме от Светла Енчева, която пише за бюлетина "Маргиналия", фокусиращ се върху човешките права, активна блогърка, също така социолог, нека чуем рамката по случая, която тя даде пред Юлия Владимирова - за нуждите от промени в Наказателния кодекс и бързината на действие при подобни случаи. Светла Енчева сподели още:
"Шансът и бързината имат няколко измерения. Добрите новини дотук са поне две - едната, че адвокатът на пострадалия Емануил Йорданов е склонен престъплението да бъде разследвано по член 162 на Наказателния кодекс, т.е. като престъпление от омраза и смята, че трябва да има разпознаваемост на този тип престъпления. Често в такъв случай адвокатите правят крачка назад, защото трудно се доказва този мотив. Втората положителна линия е, че прокуратурата се самосезира, след като случаят придоби достатъчно широка известност. Големият проблем обаче е с бързината и той не се свежда толкова до работата на полицията, а той е принципен и е заложен в Наказателния кодекс. Става дума затова, че при телесни повреди, които се смятат за леки, в някои случаи и средни, не се повдига обвинение, освен ако пострадалия сам не заведе иск. Това е силно нелогично, защото, представете си, полицаите виждат човек, който целият е в кръв, как точно могат да преценят каква е телесната повреда - тежка ли е, лека ли е, средна ли е?“
Целият коментар чуйте в звука.
Анкета за това информирани ли са гражданите и бил ли е публичният дебат по този случай достатъчно широк. Ето погледа на Златина Йовкова на мястото, където се случи побоят над възрастният мъж и по какъв начин този случай е засегнал хората - как те реагират на него, къде виждат проблема и ще има ли адекватни мерки.
В края на седмицата и ден след заседанието на Столичния общински съвет, във фокуса на коментарите във "Форум" е едно от решенията, които засягат хиляди хора. КЗП се самосезира заради поскъпването на паркирането в София Водещият на предаването Константин Лавсов разговаря с Борис Колев, член на УС на Асоциацията на собствениците на..
Комисията за защита на потребителите (КЗП) се самосезира и започва проверка по повод предстоящото увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона в София. Комисията изразява становище, че планираните промени попадат под разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ). Плануваните промени на цените в зоните за..
От 1 декември т.г. районите "Изгрев", "Слатина" и "Подуяне" остават без изпълнител за сметосъбиране и почистване . Районните администрации нямат пряка отговорност по тези договори - те се възлагат и контролират изцяло от Столичната община. Независимо от това районните кметове Кристиян Христов, Георги Илиев и Делян Георгиев тази седмица..
39-ото издание на “Киномания“ през ноември ще представи избрани филми от Скандинавия. Могат да бъдат видяни филм от Дания, Финландия, Норвегия и Швеция. Това е традиция, която датира вече повече от 20 години и е един добър пример за сътрудничеството между страните от Скандинавския север, както в културната, политическата и в много други сфери”, казва..
Забързани в ежедневието, често пропускаме да обърнем внимание на най-ценното, което имаме - здравето . А истината е, че колкото и да развиваме медицината, най-ефективното лечение винаги е едно и също: да хванем проблема навреме или, още по-добре, да не му позволим да се появи . Именно тук влиза ролята на профилактичните прегледи, които..
Най-дългият шътдаун в американската история приключи тази седмица след като двете камари в конгреса приеха пакет за финансиране на правителството. Спирането на работата на правителството продължи 43 дни доведе до отмяна на полети и удари по помощите за храна на милиони. Тръмп подписа законопроекта за възобновяване на работата на..
Театър-лаборатория "Алма Алтер" подготвя нова премиера. Този път фокусът е върху британският класик Уилям Шекспир и пиесата “Отело”. Макар от написването на пиесата да са минали столетия, текстът все още е актуален и продължават да вълнува хората. Режисьор на постановката е Георги Арсов, а хореограф е Петя Йосифова-Хънкинс.“Нашият голям учител Гео..