С прерязване на лента и бутилка шампанско - така бе открита реновираната част на бул. "Витоша". Това обаче не бе официална церемония, а флашмоб, с който столичани изразиха недоволството си от наскоро приключилия ремонт на пешеходната отсечка от ул. "Солунска" до ул. "Алабин".
Флашмобът е най-вече критика към Столичната община, каза Христо Илиев, един от организаторите от гражданската инициатива „Спаси София“. Според него само 2 години след началото на ремонтите на улицата и 1 седмица, след като откриха най-новата част, павета се разпадат, фугите са изчезнали на много места, цялостният вид на улицата не съответства на една европейска столица, а също така заведенията завземат общинските пейки, които са платени с наши средства, и ние не можем да ги ползваме.
Дали уплашен заради предстоящия вечерта протест, или и заради поисканата му от ГИ „Спаси София“ оставка, но през вчерашния ден гл. арх. на столицата Петър Диков разпореди да се извършат проверки, дали са спазени тротоарните права на заведенията.
Ако се установи, че схемите са в противоречие с възможността да се ползват публичните пейки, ще бъдат преработени схемите, обеща Диков. Той поясни, че между сградите и масите на заведенията трябва да има минимум 3 метра, за да не е ограничено придвижването на пешеходците.
За известно време схемите бяха спазени, но Христо Илиев от инициативата „Спаси София“ смята, че ефектът няма да е продължителен и гл. арх. отново е закъснял с реакцията си.
Гражданската инициатива иска оставките и на гл.архитекти на районите Триадица и Средец, тъй като те също са пряко ангажирани с проекта за бул. "Витоша".
„Спаси София“ се надява, че с подобни акции ще привлекат вниманието на столичани и ще ги накарат да се грижат за средата, в която живеят, както и да се интересуват от качеството на ремонтите, които се извършват в техния град.
Повече по темата чуйте от репортажа на Златина Йовкова.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..